Erotični filmi: Prijetna mrtva dekleta
Prvi hrvaški film z lezbičnima likoma v ospredju. Psihološka drama, ki vam bo ponudila nadvse erotične sekvence.
Iva in Marija sta ljubimki, ki se spopadata s težavami diskriminacije.
Dogodek v mestu Gogi
Film Prijetna mrtva dekleta oziroma
Fine mrtve djevojke (2002) je zelo soliden hrvaški film, ki v ospredje postavi dve zaljubljeni dekleti Ivo (Olga Pakalović) in Marijo (Nina Violić). Punci se pravkar vselita v podnajemniško stanovanje, ki je sicer skorajda na robu razpada in je postavljeno v diskriminatorno ali pa enostavno malce čudno soseščino, vendar ga prav onidve napolnita z ljubeznijo in toplino. Iva je umirjeno in nežno dekle, njena punca Marija pa je vse prej kot umirjena. Po njenih žilah vre kri prave borke in vojakinje, ki bi premikastila vsakogar, ki bi ju skušal uničiti. Slednja trenira judo, Iva pa je študentka medicine. Ko zaživita skupaj se veselita vsakega novega skupnega dneva. Njuno ljubljenje je nežno in hkrati strastno, vendar idilo kaj hitro pokvarijo radovedni sosedi. Natančneje, soseda, ki ne prenese lezbijk. Poimenuje ju kurbi in prav ona je soudeleženka pri usodni nesreči, ki se pripeti dvema zaljubljenkama. V isti zgradbi živijo tudi prostitutka Lidija (Jadranka Djokić), ginekolog Perič (Boris Miholjević) in večni patriot, ki vsak večer glasno posluša domovinske pesmi. Film premore dobro igralsko ekipo, odlično dramaturgijo in atmosfero dramskega dela Dogodek v mestu Gogi. Ne le atmosfero, podobni so si celo liki.
Marija je borka, ki bi naredila vse, da zaščiti svojo ljubljeno Ivo.
Homoseksualnost in diskriminacija
Hrvaška je zelo verna in katoliška država. Prav te vrednote se zlahka prepoznajo tudi v filmu, saj igralci vsake toliko časa poudarijo, da početje in ljubezen dveh glavnih akterk ni naravna in ni po božjem zakonu. Hkrati pa se prav najbolj verni liki izkažejo za najbolj zlobne in škodoželjne. Iva in Marija se srečujeta z mnogimi težavami, ki jih prinese diskriminacija. Poleg opravljivih jezikov so tu še vsiljivi fantje in radovedne ženske, kot je prostitutka Lidija, ki skušajo zapeljevati. Prav predsodki in 'zaplankanost' sosedov uniči ljubezen, ki naj bi bila večna in zgodba se postopoma prevesi iz temačnega in napetega vzdušja v niz dogodkov, ki privedejo do presenetljivega zaključka.
Prikaz prostitucije
Lidija je 'duševno zdrava' prostitutka. Svoj posel opravi brez težav in z veseljem, je prava mala ekshibicionistka in pogosto tudi rada poseže po prostaških izrazih. Namesto bede prostitucije film prikaže bedo obiskovalcev prostitutk, saj Lidijo skorajda vsak večer obišče starejši gospod, ki si želi le nekoga za pogovor. Hkrati tudi svetuje Lidiji, kako zapeljati Ivo, ko Marije ni doma.
Prostitutka Lidija si želi lezbične izkušnje, zato skuša zapeljati Ivo.
V ospredju lezbični odnos
Olga Pakalovič in Nina Violič svoji vlogi odigrata tako vrhunsko in prepričljivo, da bi gledalca zlahka prepričali, da sta ljubimki tudi v resnici. Sta zelo sproščeni s telesom soigralke, kar se vidi v njunem erotičnem poigravanju. Ne le, da so moški tukaj odrinjeni na stran, delujejo celo kot nekakšni vsiljivci v lepem, zapeljivem in erotičnem svetu dveh žensk. Protiutež takih moških je prijazni stanodajalec, ki njuno ljubezen odobrava in jo spoštuje. Rada ju ima tudi Lidija, čeprav s svojo željo po lezbični spolni izkušnji pogosto daje drugačen vtis. Še posebej v prizoru, kjer pred Ivo sleče obleko, ji razgali svoje prsi in opazuje njeno reakcijo.
































