Ste že slišali za "polyamory"?
Si predstavljate, da imate štiri žene, ki imajo pet možev, vsi skupaj pa imajo 10 otrok? Ne, ne gre za razvrat...
Polyamory je skovanka iz besed poly in besede amor, če poslovenimo (naj nam g. Toporišič oprosti) - „mnogoljubje“. Termin pomeni vrsto partnerskega odnosa, ki vključuje več kot dva človeka. Od poligamije se razlikuje po tem, da ne gre nujno za poroko enega moškega z več ženskami ali obratno in da gre v prvi vrsti za dogovor. Bistven in revolucionaren je poudarek na jasnem razmerju odnosov. Skupnost sestoji iz oseb, ki se same odločijo za življenje, ki vključuje večjo število partnerjev. Določeni pari so poročeni, drugi ne, nekateri živijo kot da bi bili, drugi prakticirajo svobodno seksualno življenje. Vam vse skupaj diši po razvratu in izgovoru za nekontrolirano orgazmično skupinsko veseljačenje?
Resnica je daleč stran. Za vzpostavitev takšne zveze so nujno potrebni zreli odrasli ljudje, ki kažejo veliko mero strpnosti, razumevanja in poguma. Polyamory temelji na naslednjih vrednotah – zvestobi, spoštovanju pravil, resnici, poštenosti, spoštovanju, medsebojnem razumevanju, komunikaciji, pogajanju in predvsem ne - prilaščanju. Seznam teh vrednot je domala identičen kot pri monogamiji. Ravno zadnja vrednota se mi zdi bistvena. Posesivnost je rak rana vsake ljubezni in vsake zveze. Ne lastiti si partnerja, mu dopuščati svobodo in samo dajati ljubezen brez pogojev je nekaj najtežjega za človeka. Nesebična ljubezen je prvi pogoj za polyamory skupnost. Predvsem pa so takšni ljudje pragmatiki.
Življenje v takšni „komuni“ prinaša vrsto ugodnosti, čeprav jih je večina zakonsko neopredeljena. V primeru prepira vedno lahko vprašajo za drugo mnenje ali določijo mediatorja. Več družinskih članov ponuja večjo emocionalno podporo, več različnih praktičnih znanj in posledično bolj raznovrstno življenje. Pri skrbi za otroke se razbremeni delo starša, saj ga lahko pazijo družinski člani. Stroški življenja se drastično zmanjšajo in poveča se finančna stabilnost. Da o seksu sploh ne govorimo. Seveda ni nujno, da v takšni zvezi vsi spijo z vsemi, pravzaprav je to zelo redko. Kot monogamne zveze tudi polyamoryne ne temeljijo na spolni privlačnost, ampak na ujemanju ljudi, ki se imajo preprosto radi in hočejo živeti skupaj. Vsekakor bomo takšno vrsto skupnosti še podrobneje predstavili v bodočih člankih.
