Prelomnice, na katerih se lahko resna zveza zalomi!
Ko se dva zaljubita seveda niti ne razmišljata na pasti, ki jih kasneje prinaša resna in odgovorna partnerska zveza.
Zaljubljenost, pa naj si bo še tako zelo močna in rajska, enkrat vedno mine. (jlp)
Ko smo zaljubljeni, smo v nebesih
Ko se človek zaljubi, je to gotovo eno od najbolj radostnih in užitka polnih doživetij v življenju. Takrat človek globoko v sebi začuti drugo bitje, njegovo bližino in združitev z njim. Niti en sam dan ne zdrži, da ne bi tako ali drugače izrazil svoje nesmrtne ljubezni, kot lepo povzamejo v knjigi Ljubezen in spolnost. Čeprav zaljubljenost lahko pripelje do poroke in do resne zveze, je vseeno le začasna. Navadno pride dan, ko partnerja mine potreba, da bi se vsak dan predajala posteljnim radostim, kar pomeni, da nekoliko zbledi tudi čar privlačnosti do novosti, ki so kraljevale v prvih mesecih zveze. Če sta partnerja čustveno zrela, to razumeta in sprejemata. Iz zaljubljenosti pač stopita v skupno življenje in si skušata ustvariti zvezo, ki jima bo dajala varno zaledje, ko se bosta spopadala s težavami in preizkušnjami, ki so v življenju neizbežne.
Vse o tem, kako vzdrževati srečno zvezo v največji enciklopediji spolnosti!
Čustvena nezrelost
Če je eden izmed partnerjev čustveno nezrel ali če sta oba premalo odrasla, da bi lahko razumela in prebrodila spremembe, ki jih na ljubezenskem odnosu prinaša resna zveza, potem se lahko zgodi, da bo njun odnos na težki preizkušnji. Skoraj polovica vseh ločitev e zgodi v prvih petih letih zakona. Eden od najbolj pogostih vzrokov, zaradi katerih propadejo mladi zakoni, pa je, povedano zelo preprosto, konec zaljubljenosti. Ko je čas navdušenja mimo, se izkaže, da ni temeljev, na katerih bi zveza lahko preživela. Da ni prave naklonjenosti, skupnih interesov in medsebojnega razumevanja. Temu lahko botruje tudi dejstvo, da je zveza nastala le na osnovi pretežno seksualnih nagnjenj. Ali pa dejstva, da sta se dva v resno zvezo spustila premlada in s premalo izkušnjami z drugimi partnerji.
Resna zveza ni le ljubezen, je tudi razumevanje in iskanje kompromisov. (jlp)
Rojstvo otroka
Druga zelo resna preizkušnja je rojstvo prvega. Za večino žensk so nosečnost, porod in skrb za otroka zelo pomembno doživetje. Če moški pri tem ni udeležen z vsem srcem in veseljem, se lahko počuti odrinjenega ali pa se mu celo zazdi, da se je njegova partnerka spremenila v neko povsem drugo osebo, mamico, ki jo bolj kot mož zanima »mali vsiljivec«. Če se ženska tako zelo preda materinstvu, da pozabi izkazovati pozornost in ljubezen svojemu partnerju, utegne ta zaradi nezadovoljstva iskati družbo, pozneje pa tudi ljubezen nekje drugje. Po drugi strani pa je lahko razočarana tudi ženska, če ji partner ne nudi potrebne opore in se dela, kot da je rojstvo otroka zgolj njena domena.
Neplodnost
Tudi neplodnost enega ali drugega partnerja lahko resno ogrozi zvezo in zakon, pa četudi se na začetku, v fazi zaljubljenosti, skozi prste pogleda vsem še tako resnim težavam. Neplodnost lahko povzroči razočaranje, ko si eden izmed partnerjev zaželi otroka. Umetna oploditev je resda možnost, toda tudi to ni zagotovilo, da bo otrok res spočet, saj lahko nastopi vrsta težav, ki so neprijetne predvsem za žensko, ki jo moški recimo nenehno spodbuja naj poskusi vedno znova. Partnerja zmoreta le z močno ljubeznijo premagati ta problem in doseči, da se neplodni zakonec ne počuti krivega ali celo popolnoma neuspešnega v življenju. Za ljubezen je važno, da najdemo v ljubljeni osebi možnost za izpolnitev svojih čustvenih potreb. Sčasoma se lahko te potrebe spreminjajo in če partnerja tega ne sprevidita in se spremembam ne prilagodita, lahko začneta ubirati vsaj svojo pot ter se počasi odtujevati. Najbolj pogosta napaka v resni zvezi je seveda sebičnost, z njo pa sta povezani nestrpnost in nezmožnost dajanja in sprejemanja.
NOVO: Največja enciklopedija spolnosti!
