Ste čustveno zlorabljani?

28.03.2010 | K. Ž.

Zloraba niso le klofute in udarci, temveč se lahko dogaja tudi na bolj subtilni, čustveni ravni. Preberi, kako jo prepoznati.

 


Žrtve čustvene zlorabe v odnosu so lahko tako ženske kot tudi moški. (jlp)

Žrtve čustvene zlorabe v odnosu so lahko tako ženske kot tudi moški. (jlp)

Fizično zlorabo je relativno lahko prepoznati, saj se pogosto kaže na telesu žrtve, morda v obliki zlomljenih reber, modrice na očesu ali česa podobnega. Zaradi tega je tudi dokazljiva na primer na sodišču, če ima žrtev ustrezno dokumentacijo, torej zapise zdravnika o poškodbah, potrdila o obisku bolnišnice, fotografije in podobno. Kaj pa psihična oziroma čustvena zloraba, ki je ravno tako pogosta, če ne še bolj? Ali je zloraba, če moški neprestano grozi svoji partnerki, da jo bo zapustil, če ne bo vsak večer ob isti uri večerja na mizi? In ali je zloraba, če ženska svojega partnerja v družbi neprestano ponižuje, s tem ko razlaga o njegovih problemih z erekcijo? In ali je zloraba neprestano posmehovanje poklicni izbiri enega od partnerjev? In še bi lahko naštevali. Preberite, kaj torej je čustvena zloraba, kako jo prepoznati in kaj storiti, če ste žrtev tovrstnega ravnanja.

Kaj je čustvena zloraba?


Na žalost ne obstaj enoznačna definicija čustvene zlorabe. Večinoma se pri razlaganju pomena beseda »zloraba« poudarja fizične vidike zlorabe, kot na primer pri fizični zlorabi, pri zlorabi opojnih substanc in podobno. Hkrati pa je čustveno zlorabo težko zaznati tudi zato, ker po navadi temelji na uporabi besed. Neka beseda pa ima lahko popolnoma drugačen pomen, če jo izgovorimo v drugačnih kontekstih in na različne načine. Moški lahko na primer s komentarjem, da se je njegova partnerka malce poredila, iskreno skrbi za dobrobit svoje partnerke ter ji želi pomagati pri izgubi teže, lahko pa to izreče zgolj z namenom, da bi jo užalil, prizadel in ji znižal samozavest. Sicer pa bi lahko o čustveni zlorabi govorili kot o vedenju ali dejanjih, katerih namen je, da neko osebo ponižajo, ji odvzamejo samospoštovanje ali jo nadzirajo. Nekateri ljudje za zlorabo označijo dejanja ali vedenje, ki traja nekaj časa, drugi pravijo, da je zloraba lahko tudi enkratno, osamljeno dejanje. Potrebno pa je poudariti, da čustvena zloraba ni posledica jeze tistega, ki zlorablja, kakor tudi zanjo s svojimi dejanji nikakor ni kriva žrtev.

Vse nasvete za reševanje partnerskih težav najdete v spletni enciklopediji!

Čustveno zlorabo je veliko težje prepoznati, saj nima fizičnih posledic, kot na primer fizično obračunavanje. (jlp)

Čustveno zlorabo je veliko težje prepoznati, saj nima fizičnih posledic, kot na primer fizično obračunavanje. (jlp)

Kdaj je prepir le prepir in kdaj lahko govorimo o čustveni zlorabi?


V vsakem partnerskem odnosu je seveda običajno, da pride do prepirov in nesoglasij, kar pa še ne pomeni, da gre za čustveno zlorabo. V zdravem odnosu pa se naučimo predvsem, da slabosti in pomanjkljivosti našega partnerja oziroma partnerice v naslenjem prepiru ne bomo uporabili proti njemu ali njej. Če nam torej naš partner recimo zaupa, da ima problem s koncentracijo in zato v službi ne postori toliko dela, kot bi ga moral, v zdravem odnosu ob naslednjem prepiru te informacije ne bomo zlorabili tako, da bi mu očitali, kako je len in nesposoben, saj še v službi ni sposoben narediti vsega, kar bi moral. Po drugi strani pa bo oseba, ki čustveno zlorablja, storila ravno to. Čustvena zloraba lahko obsega dosti dejanj, od na primer precej očitnega zmerjanja in psovanja, do zlobnih komentarjev o teži, videzu, inteligenci nekoga. O čustveni zlorabi govorimo tudi na primer ko eden od partnerjev svojega partnerja odkrito vara in koketira pred njegovimi očmi, ga na primer v družbi prijateljev popolnoma ignorira in se obnaša, kot da ga ni, ali mu z namenom kaznovanja ali izsiljevanja odteguje intimne odnose.


Kdaj prepiranje postane čustvena zloraba? (jlp)

Kdaj prepiranje postane čustvena zloraba? (jlp)

Kako jo prepoznati?


Najpomembneje pri prepoznavanje čustvene zlorabe je, da zaupate svojim občutkom. Če se ob dejanjih ali besedah vašega partnerja oziroma partnerice ne počutite dobro oziroma se počutite zelo slabo, vas prizadanejo in bolijo, potem gre za zlorabo. V zdravem partnerskem odnosu bo partner, ki je užalil svojega partnerja ali partnerico, ponudil iskreno opravičilo, po drugi strani pa bo tisti, ki zlorablja, opravičilo ponudil, morda ob njem prinesel celo rože in darilo, vendar pa bo vse zlagano. Rekel bo na primer, kako mu je žal, da vas je užalil, ko ste mu skuhali večerjo, da pa se to ne bi ponovilo, morda biti naslednjič res malce blj pazljivi. Na koncu se lahko celo zgodi, da se opravičuje žrtev zlorabe in ne storilec. V primeru, da se soočate s čustveno zlorabo v odnosu, boste morali storiti konkretne spremembe. Ali odnos prekinete ali pa poiščete tako vi kot oseba, ki vas zlorablja, strokovno individualno pomoč. Za začetek se lahko obrnete po pomoč na katero od telefonskih linij za pomoč žrtvam nasilja, kjer boste dobili koristne in potrebne nasvete za ukrepanje.

 

Odkrijte največjo enciklopedijo spolnosti in partnerskih odnosov!


Tagi


Ocena 5.00 (2 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA