Zakaj menjujemo partnerje kot po tekočem traku?
Serijska monogamija pomeni hitro menjavanje partnerjev enega za drugim, saj se partnerja eden drugega enostavno takoj naveličata. A zakaj je tako?
Serijska monogamija pogosto temelji na previsokih pričakovanjih. (PhotoXpress)
Serijska monogamija temelji na nerealnih pričakovanjih
Po mnenju psihologov gre za precej pogost pojav sodobnega sveta, ki je povezan z dvema zanimivima fenomenoma. Po eni strani ljudje živimo vedno hitrejši tempo življenja in zato si tudi za romantično zvezo ne vzamemo dovolj časa. Serijska monogamija temelji na dokaj instantni zvezi, ki se po določenem času konča, vzrok pa je najpogosteje v tem, da ni bila popolna. Torej po eni strani nimamo dovolj potrpljenja za daljše vztrajanje v zvezi in vlaganje energije ter truda vanjo, po drugi strani pa zahtevamo in hrepenimo po sanjski popolnosti, ki je povsem nerealna.
Trend serijske monogamije se odraža tudi na vse bolj pogostih razveljavitvah zakonskih zvez, ki v primerjavi s polpreteklo zgodovino razpadejo prej. Ameriški mediji napovedujejo, da bo v ZDA razveljavljenih kar 50% zakonov, kar je sicer pretirana in netočna ocena, vseeno pa opozarja na vse bolj opazen trend. Razlage lahko iščemo tako v modernih procesih, kjer smo zasuti z informacijami oglaševalcev ter medijev o popolnem telesu, zato s svojim in partnerjevim videzom nikoli nismo v celoti zadovoljni. Hollywoodska produkcija romantičnih filmov pa vpliva predvsem na ženske, ki tako še vedno hrepenijo po princu na belem konju, vendar imajo ob tem številne zahteve, saj mora sanjski moški izpolnjevati stroge pogoje.
Psihologi preučujejo ta zanimiv pojav, saj je serijska monogamija v svojem bistvu precej paradoksalna. Ljudje se oklepajo ideje o življenju in ljubezni z zgolj eno osebo, torej prisegajo na zvestobo in monogamno partnerstvo, vendar sami pri sebi ne verjamejo, da takšna zveza lahko traja večno. Ker ves čas iščejo boljšega, se nočejo sprijazniti s pomanjkljivostmi partnerja.
Znanstveniki odkrivajo, da je serijska monogamija prej stvar odločitve kot pa želje. (PhotoXpress)
Serijska monogamija ni instinkt, temveč stvar dogovora
David Barash in Judith Lipton sta napisala zanimivo knjigo The Myth of Monogamy: Fidelity and Infidelity in Animals and People, kjer sta razkrila, da ljudje v svojem bistvu nismo monogamni, temveč je serijska monogamija predvsem stvar dogovora. Obstajajo namreč zgodovinski dokazi, da so ljudje od nekdaj hrepeneli po seksualni svobodi ter eksperimentiranju z več partnerji, vendar se je o tem govorilo zgolj na skrivaj.
Tako je denimo obstajal tihi dogovor, po katerem so plemiči in plemkinje, pogosto poročeni zgolj zaradi korist obeh družin, ki sta tako združili moč ter bogastvo ali pa se iz sovražnikov preobrazili v zaveznike, imeli skrivne ljubimce. Raziskave so celo pokazale, da so doživljenske zveze prisotne zgolj v redkih civilizacijah, za vedno pa naj bi skupaj ostalo zgolj 20 % partnerjev. Torej dosmrtno partnerstvo ni zelo verjetno, vseeno pa ljudje hrepenimo po večnosti zveze.
Bi nam bilo bolje, če ne bi živeli v monogamni zvezi?
Vztrajanje pri enem partnerju za vedno naj bi bilo celo v nasprotju z naravnimi zakoni, menita Barash in Lipton. Ljudje pa smo v svojem bistvu zelo prilagodljivi, saj na nas močno vpliva tudi okolje - vzgoja ter kultura, ki marsikje promovirata prav monogamno zvezo. Ker pa le redki v njej zdržijo do konca, sprejmejo nekakšen kompromis - monogamna zveza da, ampak serijska, saj tekom let izbiramo partnerje tako, da nam vsak izmed njih ustreza v določenem življenjskem obdobju in zadovolji naša takratna pričakovanja.
To denimo ugotavlja avtorica še ene knjige o tej tematiki, Peggy Vaughn, ki je napisala zanimivo delo The Monogamy Myth. In kaj nas žene v serijsko monogamijo? Pogosto z njo zgolj preganjamo dolgčas in samoto, si ne priznamo da smo perfekcionisti, živimo v pravljici in čakamo na popolnega partnerja, ali pa preprosto mislimo, da je življenje v dvoje lepše in lažje.
Veliko lažje kot partnerja pa je še vedno
zamenjati torbico, ki ste se je naveličali - sedaj si jih lahko izmenjate tudi s pomočjo internetne strani, ki sta jo ustvarili prijateljici Lauren in Nancy.
