Ali geni res vplivajo na to, kdaj imamo prvi spolni odnos?
Ameriški znanstveniki so prišli do nadvse zanimivih ugotovitev o vplivu genov na to, koliko smo stari, ko prvič seksamo. Preverite!
Na to, kako mladi se odločimo za prvi spolni odnos, vplivajo tudi geni. (PhotoXpress)
Da, geni vplivajo na spolne odnose, ugotavljajo znanstveniki. Raziskave, ki so jih na dvojčkih, ločenih po rojstvu, izvedli ameriški psihologi, so odkrile genetsko povezavo s starostjo, pri kateri se oseba odloča za prvi spolni odnos.
Geni ne določajo datuma prvega spolnega odnosa
“Ne obstaja gen, ki bo določil datum za prvo spolno izkušnjo”, je poudarila Nancy Segal, psihologinja z Državne univerze Kalifornije v Fullertonu in vodilna svetovna psihologinja za raziskovanje dvojčkov, ki je vodila raziskave. Namesto tega, trdi Segal, bi lahko podedovano obnašanje, kot je na primer strast, pojasnilo in določilo približen čas prvega spolnega odnosa.
Pomemben je tudi vpliv okolja
Za primerjavo spomnimo, da je približno 80% razlik v telesni višini populacije pogojeno z genetskimi zasnovami. Natančno ugotoviti, v kolikšni meri je nagnjenost k prezgodnjem seksu podedovana, je dosti težje, kot ugotoviti dedovanje višine posameznika. Vrednote in norme družbenega okolja prav tako pomembno vplivajo na seksualni razvoj posameznikov; že samo dejstvo, ali najožja družina podpira ali prepoveduje zgodnji prvi spolni odnos, je pomemben podatek pri raziskavah.
Raziskave dvojčkov
Z raziskovanjem 48 parov dvojčkov, ki so odraščali ločeno in 23 parov dvojčkov, ki so odraščali skupaj, se je Segalova izognila tem dvomljivem faktorju. “Ta nam pove le oceno, v kolikšni meri geni vplivajo na seksualno obnašanje,” je Segalova izjavila za New Scientist. Po drugi strani, konservativnost v družini in neposredni okolici lahko odloži prvi spolni odnos.
Krivec za seksualno aktivnost - gen DRD4
Segalova in sodelavci so že ugotovili manjše vplive genov na zgodnje seksualne odnose pri dvojčkih, rojenih pred letom 1948, v primerjavi s pripadniki generacij, rojenih leta 1960 in pozneje. Kar se tiče specifičnih genov, ki sodelujejo v določanju starosti za prvi spolni odnos, je ekipa raziskovalcev ugotovila, da je verzija gena, ki dekodirajo receptor za nevrotransmiter dopamin, tesno povezana s časom prvega spolnega odnosa. Gen, imenovan DRD4, sproža impulzivno, pogosto nekontrolirano obnašanje in napeljuje na riskantne poteze, kar bi po mnenju psihologa Josepha Rogersa z Univerze Oklahoma, prav tako vplivalo na zgodnjo seksualno aktivnost. “V največjem delu naše evolucije je seksualno obnašanje osnova ne samo za življenjske radosti, ampak tudi za reprodukcijo človeške vrste in uspešnost njenega obstoja,” je za New Scientist zaključil Rogers.
Znanost prinaša mnoga zanimiva spoznanja o človeškem vedenju, na katerega seveda vplivajo geni, v veliki meri pa so zanj odgovorni tudi hormoni. Več o tem, kako hormoni oblikujejo moške možgane, preberite v
recenziji knjige Moški možgani.
Spremljaj nas tudi na Facebooku!
