Ji je tudi brez orgazma seks dober?
Seksolog Alfred Kinsey je trdil, da so lahko ženske v svojem zakonu tudi brez orgazma srečne. Pa je temu res tako?
Seksologi so nekoč trdili, da je seks brez orgazma prav tako dober. (jlp)
Je orgazem res pogoj za dober seks?
Znani seksolog Alfred Kinsey je zapisal, da orgazem ne more biti edino merilo za užitek pri spolnosti in da ženska uživa tudi v tem, da zadovolji svojega moškega ter v partnersko zvezo vnaša družinsko življenje in čustveno varnost. Po drugi strani pa so prav ženske iz Kinseyjevih raziskav več kot nazorno dokazale, da trajna odsotnost orgazma vodi v krizo in močno nezadovoljstvo, ki uniči še tako lepo in dolgoletno partnersko zvezo. Ženska postane razočarana, ker ji ne uspe nekaj, kar bi ji po njenem prepričanju moralo. Razočaranje preide v občutek nesposobnosti ali celo manjvrednosti, ki se izraža tudi v dojemanju in razumevanju moškega, ki ima prav tako težave, saj se začne počutiti premalo dobrega v seksu. Spolnosti se resda ne meri tako kot storilnosti na drugih področjih, kar pomeni, da ni norm, ki bi jih morali izpolnjevati, toda to seveda ne pomeni, da lahko zanemarimo dejstvo obojestranskega orgazma. Prvi pogoj za dobre spolne odnose je zaupanje in čustvena varnost. Zaradi pomanjkanja medsebojnega zaupanja se ženske dostikrat ne morejo sprostiti in odstraniti vse zavor, to pa lahko botruje dejstvu, da ne dosežejo orgazma.
Vse več je žensk, ki so od orgazma odvisne in bi zanj ubijale. (jlp)
Tudi moškemu ni vseeno
Dejstvo, da ženska nikoli ne doseže orgazma, je vir razočaranja tudi za njenega partnerja, še posebej če je bolj čustvene in občutljive narave in če mu resnično ni vseeno. V njem se lahko zbudi občutek manjvrednosti, morda celo občutek pomanjkanja samozavesti v spolnosti, kar lahko povzroči trenja in nesoglasja s partnerko. Lahko bi torej zaključili, da je orgazem zelo pomemben tako za žensko kot tudi za njenega moškega, je pa res, da vseeno ni edino merilo za zadovoljstvo. O tem pričajo tudi izjave žensk, ki jih je v svoje raziskave vključila seksologinja Shere Hite. Najbolj zanimive gredo takole:
»Čudovita stvar, orgazem. Kot bi zmešal skrajno naslado z ekstazo ljubezni, energije in čustev.«
»Z orgazmom se obnovijo vsi moji čuti-prebujenja, življenja, pomladi, osvežitev, bleščanje, navdušenje, z mene odpade ves dolgčas vsakdanjosti.«
»Čudovita sreča, ki je ne morem primerjati z ničemer. »
»Vrhunec, najbolj fantastičen občutek, kar sem jih kdajkoli doživela.«
»Kot potres, ki presune vse telo: jajčniki, maternica, dojke in možgani se združijo v eno samo pojoče temno morje, ki utripa v najslajših občutkih.«
Da je bila prav Hitejeva zaslužna za seksualno revolucijo v sedemdesetih in da so prav njene študije osvobodile mnoge ženske, seveda ne preseneča. Prav po njeni zaslugi so se začele ženske zavedati svojega orgazma in dejstva, da ga imajo pravico doseči.
Seksualna revolucija je prinesla tudi pravico do orgazma. (jlp)
Negativne posledice
Zdi se, da so pritiski, ki jih je ženskam prinesla spolna revolucija, prinesli tudi nekaj slabih stvari na področju doseganja orgazma. Kar nekaj je žensk, tako vsaj pravita seksologa Stuart in Susan Holroyd, ki se čutijo neuspešne, če med vsakim seksom ne doživijo orgazma. O tem pričajo tudi zanimive izjave naključno izbranih posameznic, ki jih je zbrala prej omenjena Shere Hite:
»Seveda mora doživeti vrhunec, saj se mi zdi, da nisem pravi človek, če ga ne.«
»Večkrat bi mi bil čisto všeč seks brez orgazma, če ne bi čutila, da je vsem ljudem toliko do tega in če bi imela občutek, da lahko odločam po svoje.«
»Bojim se, da bi me imeli partnerji za čudno in manj privlačno, če ne bi doživela orgazma.«
»Želim si, da orgazma sploh ne bi bilo, potem bi bila spolnost mogoče čisto zabavna.«
Ali kot je pametno zaključil Alexander Lowen: »Spolna funkcija je tako pomembna za človeško srečo, da moramo, ko jo raziskujemo, razčlenjevati tudi njen čustveni pomen, ne pa, da jo gledamo samo kot mehanični ali fiziološki način sproščanja ali praznjenja.«
