Kitajska: Spolni preporod gostiteljice olimpijskih iger
Preberite izčrpen članek o dojemanju, prepovedih in spremembah na seksualnem področju na Kitajskem.
jlp- Kitajska postaja vse bolj odprta na področju spolnosti
Kitajci na svoj način doživljajo preporod v spolnosti, ki se je začel pred približno petindvajsetimi leti. Ljudje se objemajo, držijo za roke, celo poljubljajo. Vse to v javnosti. Včasih temu ni bilo tako. Žensko, ki s seksom ni čakala do poroke je lahko doletela tudi smrt. Sedaj se časi za Kitajsko z ekonomskim in družbenim napredkom tudi na področju spolnosti hitro spreminjajo.
Kitajci postajajo v spolnosti vse bolj svobodnjaški
Raziskava iz leta 1997 je pokazala, da se kar 40 % parov pred poroko ni niti poljubilo, niti objelo! Tudi držanje za roke je bilo še vedno skoraj nepredstavljivo. Še nedolgo nazaj, približno pred dvema desetletjema so bile dogovorjene poroke nekaj običajnega.
Raziskava, ki je bila opravljena kasneje med študenti je pokazala drugačno sliko. Opravljena je bila med študenti iz različnih koncev Kitajske in je trajala štiri leta. Ta raziskava je pokazala, da je pred diplomo seksalo kar 25 % študentov. 22% študentov in 18% študentk pa je imelo spolne odnose z več kot s šestimi partnerji.
Kitajke odkrivajo nove položaje v spolnosti
Opravili pa so tudi raziskavo med prebivalci Šanghaja in ugotovili, da jih je kar 50% opustilo pomembnost deviškosti pri ženski. To je za Kitajsko ogromen napredek. Sploh če upoštevamo, da se včasih moški in ženska sploh nista mogla prijaviti v hotelu v isto sobo, če nista s seboj prinesla poročnega lista. Stvari se spreminjajo. Predvsem pri študentih se kaže napredek v mišljenju in ravnanju.
Kitajska je bila nekoč davno "Kurba orienta"
Za Kitajsko pa je to bolj povratek h koreninam, kot revolucija- kot nekateri označujejo to obdobje. Kitajska je namreč v času dinastije Tang in Han bila do spolnosti precej odprta. Ženske so se lahko ločile, lahko so hodile na zmenke z moškimi, v nekaterih regijah pa so se sprehajale tudi zgoraj brez. Šanghai je do začetka 20. stoletja pridobil ime »Kurba Orienta«. S prihodom komunistične oblasti leta 1949 se je Kitajska v veliko ozirih obrnila od sonca.
Kitajska se pri odprtosti do spolnosti približuje Zahodu
Tišina in vzdržnost nista primerna načina spopadanja s spolnostjo. Izobraževanje in ozaveščanje je ključ, ki ga moramo vsi uporabiti, sploh, ko govorimo o spolnosti, saj ima dolgoročen vpliv na življenje. Ne le izobraževanje o spolnosti, temveč tudi odkrivanje pravic pripomorejo k temu, da se Kitajska približuje zahodnemu svetu.
jlp- Kitajci se vse manj ozirajo na to, ali je njihova partnerka devica
Nekateri ob tem (upravičeno) opozarjajo na negativne posledice, kot so najstniške nosečnosti, razširjanje spolno prenosljivih bolezni in nezdrave filozofije ljubzeni. Če je izobrazba primerna vključuje tudi poučevanje o zaščiti pred nosečnostjo, spolnimi boleznimi in o odnosu do spolnosti, ljubezni. Kitajci pa se ponovno odpirajo tudi prostituciji. Vse ima svojo ceno.
Spolnost na internetu in na televiziji je na Kitajskem prepovedana
Javno predvajanje spolnosti pa je še vedno v povojih. Še vedno se kaže konzervativnost. Ne le predvajanje po televiziji. Prepovedali so tudi 44. 000 internetnih strani in aretirali nekaj več kot 800 ljudi, za katere so menili, da so vpleteni v internetno pornografijo.
jlp- Komunikacijska sredstva pripomorejo k lažjemu povezovanju s potencialnimi partnerji
"Seks pred poroko je tabu in nemoralno početje" je še vedno uradni glas Kitajske, ki pa ne razume tega, kar razume navaden državljan, da je mladim nekaj, kar je prepovedano, še bolj privlačno, in da DVDji iz Zahoda niso taka redkost med Kitajci.
Vsi imamo svoje vrednote in prepričanja po katerih poskušamo živeti in upamo, da nam bodo prinesla dobro življenje. Vsi pri tem preizkušamo različne prijeme- eni so bolj primerni, drugi manj. Kitajska pri tem ni izjema. Tudi v Evropi in drugod po svetu so bili vzponi in zatoni v odnosu do spolnosti in njenem dojemanju. Nekako pa se zdi, da je v človeški naravi tako močno zakoreninjena radovednost v spolnosti in predajanje le- tej, da se vsi nenehno vračamo h koreninam, ki so vedno močnejše.
