Ljubezen vs. seks - kaj je močnejše?
Možganska aktivnost, ki spremlja misel na ljubljeno osebo, je veliko močnejša od misli na seks.
Ljubezen je eno izmed najmočnejših človeških čustev, raziskave na živalih pa kažejo, da jo poznajo tudi nekateri drugi sesalci. (PhotoXpress)
Možgani ne lažejo
Spolnost in ljubezen se morda zdita neločljivo povezani, a naši možgani med njima jasno razlikujejo. To je odkrila še povsem sveža raziskava, objavljena v julijski izdaji revije Journal of Neurophysiology, ki jo je vodil dr. Arthur Aron iz Univerze v New Yorku.
S skeniranjem možganske aktivnosti, ki jo sproži pogled na fotografijo z ljubljeno osebo, so ugotovili, da se aktivno območje le delno prekriva z območjem, ki se povezuje s spolno vzburjenostjo, medtem ko sta bila intenzivnost in obseg možganske aktivnosti, povezane z ljubeznijo, mnogo večja.
Misli na spolnost in ljubezen torej aktivirajo povsem druge možganske sisteme, kar bi nam lahko pomagalo odgovoriti na večna vprašanja o povezanosti med njima in utišati skeptike, ki trdijo, da je ljubezen le namišljen konstrukt okrog spolnega poželenja.
Ljubezen premaga vse
Procesiranje romantičnih čustev vključuje ''celo ozvezdje nevronskih povezav''. Raziskovalci, med katerimi najdemo nevrologe, antropologe in socialne psihologe, so soglasno razglasili ljubezen za zmagovalca v tekmi proti seksu, vsaj kar se tiče njene moči nad človeškim umom.
''Romantična ljubezen je ena izmed najmočnejših človeških izkušenj, zaradi katere se dogajajo najlepše stvari, pa tudi mnogi umori, samomori in depresije'' je dejala Helen Fisher, antropologinja z Univerze Rutgers. ''Vsekakor je močnejše čustvo od spolnega nagona.'' S pomočjo izsledkov raziskave naj bi psihologi lažje razumeli klinične zalezovalce in tistih 40 odstotkov ljudi, ki po ljubezenski zavrnitvi zapadejo v v blažje ali hujše oblike depresije.
Leva stran, desna stran
''Možganski centri, ki so se aktivirali ob podoživljanju občutkov intenzivne romantične ljubezni, so se nahajali predvsem v levem režnju, možganski centri, aktivni ob podoživljanju spolne privlačnosti in samega seksa, pa so se v veliki večini nahajali v desni možganski polobli,'' je dejala Lucy Brown iz Medicinske fakultete Alberta Einsteina.
Raziskava je tudi razkrila, da se z dolžino razmerja spreminja tudi naše dojemanje ljubezni. ''Našli smo nekaj možganskih področij, v katerih se je moč nevronske aktivnosti povečala glede na dolžino ljubezenskega razmerja,'' je povedala Brownova. ''Vsi vemo, da so razmerja dinamična in se spreminjajo s časom, a šele zdaj začenjamo razumeti, kaj se ob tem dogaja v naših glavah.''
Ljudje smo le živali
Rezultati raziskave lahko primerjamo tudi z izsledki drugih raziskav na podobno temo, ki so bile opravljene na živalih. Namigujejo, da romantična ljubezen ni izključno človeška stvar. Nekatere spremembe v povezavi z zrelo ljubeznijo so se zgodile v istih predelih možganov, kot pri prerijskih volkovih v času povezovanja med samcem in samico, ki skupaj ostaneta do konca življenja. Izražanje privlačnosti je pri prerijskih volkovih povezano z znatnim porastom dopaminske aktivnosti v prav tistih delih možganov, ki so pri ljudeh zadolženi za procesiranje ljubezni. '
'Ti in številni drugi podatki govorijo v prid teorije, da vsi sesalci lahko čutijo privlačnost do točno določenega partnerja, ki je bolj podobna ljubezni, kot pa spolnemu nagonu,'' je zaključila dr. Fisherjeva.
Ljubezen je res močna in čudežna sila. Vas zanima še več o njej? Klliknite sem!
