Najbolj nenavadni festivali plodnosti po svetu
Pomladanski festivali plodnosti na Japonskem, Filipinih in Škotskem so v zadnjem času postali družbeno sprejemljiva oblika seks turizma.
Nekaj v človeški naravi nas nedvomno privlači k ritualom naših prednikov, ki so vsako pomlad svoje bogove prosili za plodnost svojih žena, živali in polj. Festivali plodnosti v Kawasakiju, Edinburgu in Obandi predstavljajo le najslavnejše tri izmed sicer številnih skupinskih obredov plodnosti po celem svetu, ki pa se vse bolj spreminjajo v masovne orgije in postajajo nove turistične atrakcije prav posebne vrste.
Beltane Fire Festival — Edinburgh, Škotska
V Veliki Britaniji se je iz starih poganskih običajev rodil letni festival plodnosti in ognja, ki se konec aprila odvija na Calton Hillu blizu Edinbourga. Številni obiskovalci se na velikem travniku zberejo v kroge in z bobnanjem nadzirajo tiste, ki plešejo okoli ognjev v njihovi notranjosti. Festival je sicer zaradi vse večje popularnosti vsako leto bolj tržno naravnan, kar pa ne škoduje njegovi simbolni vrednosti. Namen festivala je odpraviti urok. Izvira iz Keltskega običaja, v okviru katerega so se mladi in samski Kelti enkrat na leto povsem svobodno predajali spolnim užitkom na poljih in v gozdovih. Tako spočeti otroci niso bili nezakonski, ampak so bili sprejeti kot darilo bogov. Cerkev je v začetku sedmega stoletja njihovo prakso želela zatreti, a nikoli ni povsem uspela.
Seksualna narava festivala se kaže tudi v čaščenju falično oblikovanega droga, s katerega visijo pisani trakovi, na vrhu pa ga kot vulva obdaja cvetlični venec. Tudi številna velika ognjišča, ki so zaščitni znak festivala Beltane, so bili del rituala plodnosti – kmetje so med dvema kresovoma peljali svojo čredo živine in tako simbolično povečali njihovo plodnost, mladi moški pa so iz povsem enakega razloga skakali čez ogenj, kar na festivalu počno še danes.
Kanamara Matsuri — Kawasaki, Japonska
Kawasaki na Japonskem je resda bolj znan po motorjih, a tamkajšnji festival plodnosti je prav tako vreden svoje slave. Kanamara Matsuri oziroma Festival železnega falusa v prvem tednu aprila izvira iz 400 let stare Shinto tradicije. Turistom sicer ni dovoljeno opazovati Shinto obredov, a Kanamuri Matsuri je izjema, ki privablja vse več radovednežev. In ti imajo kaj videti - sodelujoči ob spremljavi plesa, petja in igranja na svojih ramenih po mestnih ulicah nosijo ogromnega lesenega ovna v obliki penisa, ki je rdeča nit festivala. Mestne ulice so polne razgaljenih teles, ki si na stojnicah lahko privoščijo prigrizek ali spominek vseh mogočih faličnih oblik.
Legenda pravi, da festival časti kovača, ki je izdelal ogromen železen dildo, s katerim je izgnal in ubil zlobnega duha, ki se je naselil v vagini mlade ženske. Prvi festival naj bi izviral iz Shinto templja med Kjotom in Tokiom, kjer so se popotniki lahko spočili v naročjih uslužnih prostitutk, danes pa obiskovalcem s celega sveta poleg večje plodnosti obljublja tudi večji poslovni uspeh, privlačnost za nasprotni spol in zadovoljstvo v zakonu.
Noli Me Tangere — Obando, Filipini
V mestu Obando na Filipinih se že od časov španskih misijonarjev vsakega maja dogaja tridnevni festival v čast treh svetnikov. Pred prihodom Špancev in katoliške vere na Filipine, so se obredi plodnosti imenovali Kasilonawan, prirejali pa so jih v čast boga Linga. Visoki svečeniki so z javnim pijančevanjem petjem in plesom Lingo prosili, naj ženske brez otrok reši njihovega zlobnega uroka. Španski misijonarji so Lingo preprosto nadomestili s katoliškimi svetniki, saj je bil običaj preveč zakoreninjen v njihovo kulturo, da bi ga lahko izkoreninili.
Katoliška tradicija se je torej naslonila na mnogo starejši plesni obred, s katerim so pari upali, da jim bo prinesel otroka, samski pa, da bodo našli partnerja. Ples se začne na ulicah, kjer ženske, ki si želijo otroka ali moža, korakajo v ritmu bobnov in petja. Za blagodejni učinek plesa na plodnost morajo njihovi erotični gibi v čim večji meri ujemati z ritmom svete glasbe. Pisana procesija se po mestnih ulicah počasi premika do cerkvenih vrat in vse do oltarja, kjer svetnike prosijo za plodno leto. Njihove prošnje so vsako leto številčnejše, saj je skupinski erotični ples v javnosti sčasoma postal turistična atrakcija, ki privablja zabave željne s celega sveta.
