O moških, ki ženske bolestno sovražijo...
Tokrat bomo govorili o ženomrzcih. Zveni nenavadno? Potem si vsekakor preberite več o tem!
jlp
"Pet let sem bila v razmerju, ki je bilo psihično uničujoče. Res sem si želela, da zveza uspe, toda nič, kar sem naredila, ni bilo dovolj dobro. Z nikomer se ne bi smela družiti, moji prijatelji so bili brez veze, moji sorodniki sovražni do njega, moji otroci so bili zateženi, moja želja po nežnosti in po partnerskem odnosu doma in gospodinjstvu, pa totalen kretenizem. Vem, da je bila v njegovi družini mama glavna in dominantna oseba, ne poznam pa njegove družine, saj sem jo v petih letih videla le enkrat. Stokrat sem šla stran, pa spet nazaj. Do onemoglosti sem odhajala in zdaj, ko sva se res razšla, mi je padel kamen iz srca."
Življenjska zgodba ene izmed mnogih žensk, ki so ujete v destruktivnem partnerskem labirintu, pa zato niti ne vedo, ker je nasilje njihovih partnerjev tako latentno. Druge se partnerja boje zapustiti ali pa iz destruktivnega odnosa ne vidijo izhoda in se enostavno sprijaznijo z vlogo žrtve. Jih lahko obsojamo? No, o tem koliko kopij se lomi na njihovih hrbtih, bomo obravnavali v naslednjem članku, v tem pa si poglejmo kateri dejavniki vpivajo na moško sovražnost do žensk.
jlp
Zakaj moški ljubi, a hkrati sovraži žensko?
Vzroki za takšen odnos se kali v primarni družini in se pojavijo kadar:
- je oče prestrog ali preveč pasiven
- je mati pasivna ali dominantna
1. Odnos oče tiran /plahost, nemočnost matere
V takšni družini matere zelo pogosto zlorabljajo svoje otroke tako, da pri njih iščejo tolažbo in ves svoj gnev ter razočaranje nad odnosom v zakonu,prenašajo na otroke. Sinovom se materino obnašanje zažre v podzavest, saj je pred očetom ne morejo ubraniti, zato ves svoj bes nad dejstvom, da jih je mati zlorabljala, usmerijo na druge ženske.
Druga možnost je, da se sin v takšni družini, ko odraste identificira z očetom, zato postane tak kot on, komanden in glaven, ves svoj bes, ki ga nikoli ni smel usmeriti v očeta, zato prenese na druge ljudi.
Možna pa je tudi identifikacija z materjo, pri kateri sin postane nemočen, plah in nesposoben živeti sam.
2. Dominantna mati
Mati sina s pretirano kontrolo in reševanjem njegovih problemov, veže nase in ustvarja odvisnost. Takšen moški bo kasneje čutil, da ima njegova partnerka enako moč, ga frustrira, duši in odreka ljubezen, vse zato, da bi ga naredila šibkega, nemočnega in odvisnega.
jlp
3. Pasiven oče
Kadar je oče pasiven s tem sinu pošilja sporočilo in vedenjski vzorec, da se vse težave in negativna čustva rešujejo tako, da se umakne v stran. Enako bo kasneje storil pri svoji partnerki ob vsakem problemu, ki bo zmotil mir in rutino.
4. Čustveno hladna mati, ki zavrača svojega otroka
Med otrokom in materjo, se zaradi njene čustvene zavrtosti (nikoli ne poboža otroka, ga ne stisne k sebi, ne poljubi,...), ustvari neznosna distanca. Ko tak deček odraste, se ne zna spoprijeti z nobeno frustracijo, njegove potrebe po čustvenosti in nežnosti, smatra kot sramotne in nesprejemljive. Za takšne moške so vse ženske hladne, zahrbtne, po drugi strani pa jih idealizirajo, kot otroci svoje matere in jim pripisujejo lastnosti, kot so nežnost, dobrota, pripravljenost pomagati,...)
jlp
Obnašanje ženomrzcev do svojih družic je lahko na trenutke očarljivo in ljubeče, hitro pa se spremeni v kruto, kritično in žaljivo, ponavadi brez razloga. Svoj nadzor na žensko žele pridobiti s tem da jo ponižujejo in zmanjšajo njeno vlogo. Nasilno in mačo obnašanje pa uporabljajo, da bi se ubranili pred nesprejemljivimi občutki ranljivosti.
Žrtvi v nezdravem partnerstvu sta sicer oba, čeprav težji del bremena nosi ženska. Te se ponavadi trudijo poiskati ključ, ki bi odprl vrata razrešitvi problema, vendar ga ne najdejo, saj je edini pravi izhod prekinitev partnerstva. Dobrodošla pa je tudi terapevtska pomoč, obeh udeležencev, saj se le na tak način lahko uspešno izognejo ponavljanju vzorcev pri izbiri partnerja in odnosih v partnerstvu.
