Poznate svoje spolne pravice?
Spolne in reproduktivne pravice se tudi v Sloveniji pogosto kršijo. Poznate svoje?
Poznate svoje spolne in reproduktivne pravice (Photoxpress)
Spolne in reproduktivne pravice spadajo med temeljne človekove pravice in svoboščine, ki jih določajo in zagotavljajo mednarodno obvezujoče pogodbe, kot so: Mednarodni pakt o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah, Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah, Konvencija o otrokovih pravicah in Konvencija o odpravi vseh oblik diskriminacije
žensk. Poleg teh mednarodnih listin tudi slovenska ustava in zakonodaja ženskam in moškim zagotavljata pravico do informiranosti o spolnosti, do odločitve o reprodukciji in rojevanju otrok, hkrati pa zagotavlja tudi neoviran dostop do te pravice.
Kaj so spolne in reproduktivne pravice?
Mednarodna zveza za načrtovano partnerstvo je leta 1996 izdelala Listino 12 spolnih in reproduktivnih pravic, ki so:
1. Pravica do življenja: Vsak ima pravico do življenja, ki ne sme biti ogroženo zaradi nosečnosti, rojevanja in bolezni, ki se jo da odkriti in zdraviti.
2. Pravica do osebne svobode in varnosti: Vsak ima pravico do zadovoljujočega spolnega in reproduktvinega življenja.
3. Pravica do enakosti in do življenja brez vseh oblik diskriminacije: Vsi smo rojeni enaki, nihče ne sme biti diskriminiran, ne glede na raso, etično pripadnost, revščino, spol, spolno usmerjenost, stan, družinski položaj, telesno ali duševno nezmožnost, starost, jezik, vero, politično mišljenje, nacionalno ali socialno poreklo, lastništvo ali drug status.
4. Pravica do zasebnosti: Vsak ima pravico do avtonomnih odločitev o svojem spolnem in reproduktivnem življenju ter do spoštovanja zasebnosti.
5. Pravica do svobodne misli: Vsak ima pravico do svobodne odločitve o svojem
spolnem in reproduktivnem zdravju in pravico do iskanja, dobivanja in dajanja informacij ter idej preko medijev.
6. Pravica do informiranosti in izobrazbe: Vsak ima pravico do informacij in izobraževanja o spolnem in reproduktivnem zdravju ter pripadajočih pravicah.
7. Pravica do izbire: Vsak ima pravico do svobodne izbire, da se poroči ali ne, da načrtuje družino ali ne.
8. Pravica do odločitve o rojstvu otroka: Vsak ima pravico, da se svobodno in odgovorno odloči o številu in razmiku med otroki. To vključuje tudi pravico do odločitve, če sploh in kdaj imeti otroke, ter dostop do sredstev za uresničevanje te pravice.
9. Pravica do zdravstvenega varstva in preventive: Vsak ima pravico do telesnega, duševnega in socialnega zdravja.
10. Pravica do koristi znanstvenega napredka: Vsak ima pravico, da uživa v koristih znanstvenega napredka.
11. Pravica do svobode zbiranja in politične participacije: Vsak ima pravico, da ustanovi ali se vključi v nevladno organizacijo, ki deluje na področju varovanja spolnega in reproduktivnega zdravja in pripadajočih pravic.
12. Pravica do življenja brez mučenja in škodljivega zdravljenja: Vsak ima pravico do življenja brez mučenja, krute in nečloveške obravnave in ne sme biti zdravljen brez
svobodnega informiranega pristanka.
Zakaj je pomembno poznavanje svojih spolnih in reproduktivnih pravic?
Poznavanje svojih spolnih in reproduktivnih pravic pomeni predvsem manjšo izpostavljenost pred spolnimi zlorabami, spolnim nasiljem in zlorabami, ki se dogajajo v kontekstu pornoindustrije. Z večjo ozaveščenostjo na tem področju si tudi bolj učinkovito lahko zagotovite pravico do uspešnega reševanja zdravstvenih problemov, ki so povezani z reproduktivnim in spolnim zdravjem ter pravico do uresničevanja pravic enake dostopnosti do zdravstvenega varstva. Večja ozaveščenost o spolnih in reproduktivnih pravicah pa pripomore tudi k uresničevanju načela enakih možnosti in enakosti med spoloma.
- Povezave:
- www.zanimame.si
