Tudi moški naj trpi!
Ženske vedno očitajo moškim, da pri porodu ne sodelujejo in tako ne poznajo bolečine. Berite, kako so različne kulture poskušale izenačiti občutenje bolečine, ki jo ženske doživljajo ob rojstvu. Nadvse zanimivo!
Retna/jlp
Današnja družba starodavnih obredov in močne simbolike ne pozna. Moški smo si izborili porodniški dopust, največ bolečine ob rojstvu otroka čutimo samo, če nam draga zarine nohte v roko pri popadkih ali drug dan po alkoholni noči. Mnogo ljudstev po svetu še danes prakticira drugačen obred, ki ga s skupno besedo poimenujemo couvade, iz francoske besede valiti. Običaj je široko razširjen v mnogih različicah, moderen izraz je tudi simpatetična nosečnost, čeprav se izraza ne prekrivata povsem.
Retna/jlp
Pri resnosti moške vloge pri rojevanju otroka so v največjo skrajnost šli indijanci iz Mehike, pleme Huichol. Ženska je rojevala na preprogi, za njo je bil nekakšen podest, na katerem je ležal-sedel moški. Okoli mod je imel privezano vrv, ki jo je držala rojevajoča ženska. Ko je ženska dobila popadek je seveda potegnila vrv.
Za couvade simptom obstaja več razlag. Kjer vloga očeta ni bila močna, je oče s simbolnim rojevanjem poskušal vzpostaviti vez z otrokom. V matriarhalni družbi se bilo očetovstvo nepomembno, domnevni oče si je tako izboril pravico nosilca družinskega debla in dedovanja v družini. Druga razlaga je magično animalistična. Moški s posnemanjem poroda poskuša nase vezati zle duhove in jih tako odvrniti od otroka ali matere. Prav tako poskuša z izpolnjevanjem vseh obredov, ki pripadajo nosečnicam, zagotoviti, da bodo duhovi otroku naklonjeni. Couvade je še danes živ blizu nas, recimo v Hercegovini in Črni gori in malo dlje, med Baski, drugače pojav poznamo že od antike in je bil široko razširjen med plemeni severne in južne Amerike, Afrike, Kitajske, Indije.
Alpha/jlp
Couvade je zelo široko razširjen po svetu. Večinoma sestoji iz imitacije ženske nosečnosti, moški leži v postelji, nekaterim se napihne trebuh, bruhajo in podobno. Ponekod se začne v tretjem trimesečju, ponekod šele po rojstvu otroka. Zanimivo je, da se še danes pojavljajo simptomi simpatetične nosečnosti, vendar jih ne prepoznamo več kot take. Moški se izgovarjajo na živce ali zmanjšano aktivnost, vendar se jih veliko poredi in ima občutek slabosti, kar bi skupaj z bolečinami v križu in še kakšnim simptomom lahko povezali z omenjenim pojavom.
