In porno oskarja dobi...
Pornografska industrija že vrsto let podeljuje AVN nagrade najbolj prepričljivim porno zvezdnikom in starletam. Kdo so bili zmagovalci?
Sredi devetdesetih je za najbolj obetavno porno starleto slavila Jenna Jameson.
Kdaj se je vse skupaj začelo?
Pozabite na zlatega stojana, s katerim se hvali naša LaToya Lopez, zdaj govorimo o pravi porno nagradah, ki v svetu porno industrije nekaj veljajo. Povedano drugače, če ne osvojiš niti ene AVN nagrade, nimaš v porno poslu kaj iskati in je bolje, da greš med nune, če se malo pošalimo. Skratka, AVN Awards organizira ameriška industrija za odrasle, natančneje revija Adult Video News, ki pač nagradi najbolj izjemne dosežke v ameriških porno filmih. Da je kategorij danes več kot 100, je naravnost zabavno in lepo povzame raznolikost porno industrije, kjer gre za ogromno različnih podžanrov, če smo malo filmski. Tudi zato, ker so nekatere kategorije povsem navadne in jih lahko na isti način najdemo tudi na podelitvah za normalne filme, nekatere pa so seveda povsem specifične za porniče. Prve porno oskarje so podelili že leta 1984, vedno pa jih podelijo januarja, da ujamejo prestižni erotični sejem v Las Vegasu in potem vse skupaj prenašajo še po televiziji. In pozor, dogodek ima vedno velik medijski odmev, saj so ameriške porno zvezde tudi tako imenovane »celebrity«, ki so že zdavnaj presegle okvire porno posla in postale del pop kulture. To seveda pomeni tudi dejstvo, da med glasbenimi gosti najdemo tudi zelo znane pevce in predvsem raperje, ki potem vse te porno starlete dajejo v svoje video spote. Do leta 1998 je znotraj AVN nagrad potekal tudi Gay AVN, se pravi nagrade za dosežke v gejevskih porničih, ki pa so postali tako zelo popularni, da je zmanjkalo časa in jih sedaj nagrajujejo na posebnem šovu. In da ne pozabim, AVN nagrade so tako zelo zanimive, da je o njih poročala tudi prestižna filmska revija Premiere, skratka šov, za katerega si velja vzeti čas.
Legendarni Ron Jeremy je pravi inventar tako imenovanih porno oskarjev.
Zelo zanimive kategorije
Kot smo že povedali, je kategorij več kot sto. Sama nagrada, nekakšen kamniti blokec, kjer je slika moškega in ženske, se imenuje »woody«, po naše, »trdko«, tekmujejo pa lahko filmi, ki so se prodali v vsaj desetih uradnih izvodih. Pa za začetek omenimo nekaj splošnih kategorij za takšne in drugačne najboljše filme. Zelo zanimivi so najboljši »gonzo« filmi (po novinarskem izrazu »gonzo poročanje«, kjer se gledalec počuti kot je sredi dogajanja), najboljša seks komedija (tu pridejo na račun razne parodije z zelo smešnimi naslovi), najboljši tuji pornič, najboljši analno obarvani film, najboljši lezbični film, najboljši etnično obarvani film, najboljši latino pornič, najboljši oralni izdelek in recimo najboljši amaterski porno film. Zares pestra paleta osnovnih kategorij, kjer lahko ogromno filmov tekmuje v svoji sceni in upa na nagrado. Potem so tu nagrade za igralke in igralce, recimo, najboljša nova starleta, najboljša ženska »izvajalka«, transeksualni zveznik leta, pa tudi najboljša igralka, najboljši stranski igralec, najboljši »non stop« seks in recimo najboljša »rajc« predstava. Potem so nagrajeni tudi ostali filmski delavci, recimo najboljši režiser in najboljši scenarist, pa tudi kamermani in scenografi. Pa seveda tudi posamezni prizori kot na primer najboljša lezbična scena, najboljša analna in oralna scena, pa naj skupinski seks in recimo najbolj nori seksi prizor leta. Z zaključkom v najboljših sado mazo izdelkih, največjih prsih, fetiših in šeškanju. Da gre za zelo kompleksno zadevo, dokazujejo tudi nagrade za najboljšo prodajo, za najboljši ovitek dvdja in za najbolj prebrisano trženje, kot tudi nagrade za življenjsko delo, za naj internetno starleto in za posebno nagrado Jenne Jameson.
Leta 2003 je najbolj prodajan porno DVD posnel znani raper Snoop Dogg.
Kdo vse je zmagal?
Zelo zanimivi so seveda seznami zmagovalcev, saj gre za odličen prerez zgodovine porno filmov, kjer so nekateri zmagovalci že umrli (samomor, aids, umor), nekateri nehali nastopati zaradi starosti, nekateri pa so še vedno v igri in se trudijo konkurirati mlajšim tekmecem, ki jih je kot listja in trave. Leta 1985 je za najboljšo novo starleto slavila legendarna Ginger Lynn, ki se je potem preizkusila tudi kot igralka v normalnih filmih. Leta 1989 pa je za najboljšo igralko zmagala Ona Zee, znana tudi kot Joanna Collins, porno inačica znane igralke Joan Collins. Leto 1987 je bilo leto Nine Hartley, ki je potem zaslovela z dokumentarnimi in zelo nazornimi filmi o seksu in postala ena izmed najbolj prepoznavnih seksologinj na svetu. Med moškimi so seveda v osemdesetih zmagovali Harry Reems, Mike Horner in recimo John Leslie, ki so bili prav tako velike zvezde in predhodniki danes še vedno popularnega Rocca Shifredija. Slavil je tudi legendarni Ron Jeremy, verjetno najbolj znani porno igralec vseh časov, ki je dobil tudi svojo zvezdo na hollywoodskem pločniku slavnih. Pa Joey Silvera in Jamie Gillis, ki je zaslovel že konec sedemdesetih, ko je igral porno Draculo. Devetdeseta so prinesla Tori Welles, Victorio Paris, pokojno Savannah in recimo Ashley Gere, med fanti pa je že leta 1993 slavil prej omenjeni Rocco, ki pa ga je seveda posekal Tom Byron, ki ste ga ujeli v skoraj vseh starejših porničih. Med režiserji pa se je pojavil tudi Andrew Blake, ki je iz pornografije prvi naredil umetnost. Drži, leta 1996 je za novo starleto slavila Jenna Jameson, nagrado za naj igralko pa je prvič pobrala Azijka Asia Carrera. Med fanti je bil na vrhu še vedno Tom Byron, ki se mu je pridružil Jon Dough, pri puncah pa je bila poleg Jenne Jameson glavna tudi Jeanna Fine.
Na AVN Awards seveda mrgoli pomanjkljivo oblečenih in navihanih deklet.
Kdo je najboljši zadnja leta?
Novo tisočletje je pripadlo Teri Patrick in Jenni Haze, pri moških pa je na sceno prikorakal temnopolti Lexington Steele, lastnik največjega penisa daleč naokoli. Leta 2003 je prvič slavila tudi odštekana Belladona, nekaj slave pa je pobrala tudi Dru Barrymore, porno verzija igralke Drew Barrymore. In pozor, najbolj prodajan video leta 2003 je bil pornič, ki ga je posnel raper Snoop Dogg, leta 2001 pa dokumentarec The Houston 620, kjer je starleta Houston seksala s 620 moškimi in podrla svetovni rekorda. Leta 2005 je za novinko zmagala Cytherea, kar je bilo zanimivo predvsem zaradi tega, ker je bila prva porno igralka, ki je zares spopularizirala žensko ejakulacijo. Drži, prišla sta tudi Tommy Gun in Tommy Pistol, še vedno je šlo dobro Tomu Byronu, ki je za najboljšega igralca slavil tudi letos, ko je spet zmagala tudi ena izmed številnih produkcij Belladone. Če se ne motim, niso nagrade nikoli dobili Traci Lords, Amber Lynn, Peter North, Seka in recimo John Holmes, največji zvezdniki osemdesetih, ki pa so jih potem nagradili s častno nagrado, kjer najdete tudi skrivnostno Bambi Woods, kultno Annie Sprinkle, nič manj kultno Mehičanko Vanesso Del Rio, odbitega Maxa Hardcorea in recimo Annette Heaven, ki je znala po mnenju ekspertov igrati bolje od večine pravih igralk. Kaj pa naša La Toya Lopez? Eh, ona ima raje zlatega stojana, če smo nekoliko provokativni.
Novo tisočletje je med drugim pripadlo porno zvezdi Teri Patrick.
