Je ženski orgazem evolucijska napaka?
Ženski orgazem je po mnenju nekaterih znanstvenikov le posrečen stranski produkt matere narave.
Biološka funcija ženskega orgazma že dolgo bega evolucijske znanstvenike. (jlp)
Symons in Lloydova razburila javnost
Leta 1979 je priznani antropolog Donald Symons objavil delo Evolucija človeške spolnosti, v kateri je razložil evolucijski razvoj naših fizioloških in psiholoških karakteristik. Osredotočil se je predvsem na spolnost, znanstveno in splošno javnost pa je najbolj razburil s trditvijo, da je ženski orgazem le srečno naključje narave, fenomen brez biološke funkcije. S Symonsovo teorijo se v najnovejši knjigi Primer ženskega orgazma: Luknja v evolucijski znanosti strinja tudi Dr. Elisabeth A. Lloyd, profesorica biologije na Univerzi v Indiani.
Prilagoditve, stranski proizvodi in odstopanja
Symons je trdil, da se vse telesne in psihološke značilnosti, ki so se razvile v procesu evolucije, lahko razdeli v tri kategorije: prilagoditve, stranske proizvode in odstopanja. Pod prilagoditev lahko štejemo vse posebnosti, ki pripomorejo k ekonomičnosti, učinkovitosti, kompleksnosti, natančnosti, zanesljivosti in funkcionalnosti pri reševanju problemov. Nekatere naše značilnosti pa niso prilagoditve, ampak zgolj slučajen stranski proizvod ali naključna odstopanja. Za lažjo predstavo, si zamislite žarnico, ki je narejena za oddajanje svetlobe, a obenem oddaja tudi toploto, njena površina pa ni vedno povsem gladka, saj se steklo posamezne žarnice malenkostno razlikuje od druge. Vso kompleksnost človeških karakteristik lahko torej uvrstimo v eno od teh treh kategorij.
Narava je ženskam nehote podarila orgazem, moškim pa prsne bradavičke. (jlp)
Ženski orgazem le za zabavo
Njegova nedvomno najbolj kontroverzna trditev je bila, da ni nobenih dokazov, ki bi potrjevali, da je ženska sposobnost orgazma prilagoditev, namenjena nadaljevanju človeške vrste, zato je najverjetneje le slučajen stranski proizvod. Podobno kot imajo moški neuporabne prsne bradavice, ki so naključen stranski produkt skupne zasnove obeh spolov in vzporednega razvoja zarodka v prvih osmih tednih, naj bi bil ženski orgazem naključen stranski proizvod zasnove, ki moškemu omogoča orgazem, s katerim ejakulira semensko tekočino in tako poskrbi za reprodukcijo. Moškemu se razvije penis, ženski pa živčni končiči v klitorisu omogočajo orgazem brez biološke funkcije. V prid Symonsovi teoriji govorijo tudi dejstva, da ženske ne doživijo orgazma ob vsakem spolnem odnosu, da ga nekatere sploh niso sposobne doseči in da naj bi bil ženski orgazem značilen le za človeško vrsto.
Nekateri se ne strinjajo
Takšnim pogledom pa ostro nasprotuje profesor biologije Dr. John Alcock z Univerze v Arizoni, ki trdi, da se je ženski orgazem razvil z določenim namenom. Navaja, da naj bi ženski orgazem olajšal transport sperme in ženskam omogočil prepoznavo močnih in zdravih, reproduktivno primernih moških, s čimer pomaga k preživetju potomstva. Zato po njegovem dejstvo, da ženske ne doživijo orgazma ob vsakem spolnem odnosu, ne more služiti kot dokaz, da ženski orgazem ni evolucijska prilagoditev. Obenem so strokovnjaki pred kratkim ugotovili, da tudi samica opice vrste Macaques rhesus doživlja orgazem, ki je zelo podoben ženskemu. Morda pa se pravi razlog skriva v telesnem in duševnem užitku, ki spremlja ženski orgazem, zaradi katerega so ženske bolj pripravljene na sodelovanje v spolnih aktivnostih. Več seksa – več otrok.
