Kondom je star že več kot 3000 let!
Kondomi nekoč iz črevesja drobnice, danes v množici barv in oblik.
Danes je kondom nadvse prijazen in prijeten za uporabo. (jlp)
Dandanes je uporaba kondoma postala že močno razširjena in ustaljena praksa, predvsem zaradi pojava virusa HIV. Vendar pa je od prvih kondomov do kondomov, kakor jih poznamo danes, preteklo že najmanj 3000 let. Vas zanima kratka zgodovina tega preprostega, a nadvse učinkovitega izuma?
Leto 1000 pr. n. š.
To je približno obdobje, ko naj bi se pojavila prva različica kondoma. Vendar pa niso bili iz lateksa, temveč iz naoljenega svilenega papirja, bombažne tkanine, usnja ali zelo tankega votlega živalskega roga.
Leto 200 n.š.
V to leto sega najstarejši vzualni zapis, ki prikazuje uporabo kondomov. V jamah so namreč našli slike, ki pričajo o tem, da so takrat že poznali kondome.
Okrog leta 1500
Italijanski zdravnik Gabrielle Fallopius je priporočal, da ljudje med spolnimi odnosi uporabljajo kondome iz bombaža, kar naj bi jih ščitilo pred smrtonosno epidemijo tistega časa, sifilisom.
Okrog leta 1640
Obstajajo poročila, da so kmetje v Franciji v tistem času uporabljali kondome, narejene iz črevesja ovac.
Okrog leta 1660
Kondom dobi svoje ime – poimenovali naj bi ga po dr. Condomu. Ta je Charlesu II., angleškemu kralju, ki je vladal med leti 1649 in 1651, priporočil uporabo naoljenega ovčjega črevesja. Spet drugi pa menijo, da beseda kondom izvira iz latinskega izraza condus, ki pomeni posodo.
Bi si raje nataknili posušeno ovčje črevo? (jlp)
Leto 1855
Pojavijo se prvi kondomi, ki vsebujejo gumo. Bili naj bi primerni za večkratno uporabo. Moški naj bi jih vsakič po uporabi oprali ter jih uporabljali toliko časa, dokler niso postali popolnoma zveriženi.
Leto 1912
Pojavijo se kondomi iz lateksa, ki so zelo poceni in zato tudi množično dostopni in tudi le za enkratno uporabo. Do druge svetovne vojne jih pričnejo množično proizvajati in deliti vojakom po celem svetu.
Okrog leta 1950
Kondomi iz lateksa postanejo še bolj prijetni za uporabo, saj so tanjši, se bolj prilegajo in so namazani z lubrikantom. Ravno tako se takrat pojavi tudi zbiralnik semenske tekočine na konici kondoma, ki je preprečil nevarnost puščanja in iztekanja semena.
Okrog leta 1980
Če se je o kondomih do takrat govorilo šepetaje in s sramom, pa jih je pojav virusa HIV prenesel v vsakodnevni pogovor in javno oglaševanje. Strokovnjaki se namreč strinjajo, da je uporaba kondomov najbolj učinkovita zaščita pred to, do takrat še smrtonosno spolno prenosljivo boleznijo.
Leto 2006
Prodaja kondomov po vsem svetu naraste na 9 bilijonov. Strokovnjaki tudi odkrijejo, da spermicid, s katerim so bili kondomi premazani za zaščito pred nezaželeno nosečnostjo, povečuje možnost okužbe z virusom HIV. Zato se spermicida v kombinaciji s kondomi ne uporablja več. Pojavlja pa se tudi vedno več alergij na lateks, zato so sedaj na voljo tudi kondomi iz poliuretana.
