Se nasprotja res privlačijo?
Čeprav stara modrost trdi, da se nasprotja privlačijo, znanstveniki trdijo, da velja le na kratek rok, na dolgi rok pa naj bi se najbolje ujeli s sebi podobnimi.
Pomembno vlogo pri izbiri partnerja oziroma prijateljev igra tudi podobno genetsko ozadje, pa čeprav se tega niti ne zavedamo. (jlp)
Podobno je bolj privlačno od nasprotja
Pravila privlačnosti prek nezavedne zaznave simetrije, telesnih razmerij, obraznih potez in vonja so morda res lahko odgovorna za občutek prvinske privlačnosti, dolgotrajna razmerja pa so veliko bolj odvisna od tega, kar vidimo in vonjamo. Veliko vlogo igrajo posameznikova osebnost in obnašanje, njegova stališča, vrednote in zanimanja, predvsem pa to, kako se njegov karakter ujema z našim.
Zato ne presenečajo rezultati raziskave, ki jo je opravila psihologinja Eva Klohen iz Univerze v Iowi. Potrdila je, da nas privlačijo ljudje s podobnimi stališči in vrednotami, ki so lahko opazne in dostopne drugim, zato igrajo veliko vlogo pri začetni privlačnosti, v dolgotrajnem razmerju pa je pomembnejša podobnost v karakternih značilnostih, ki se razkrijejo šele po poteku določenega časa.
Ujemanje genov
Do podobnih zaključkov je prišel tudi dr. Philippe Rushton, psiholog z univerze v Zahodnem Ontariu, ki je lansko leto preučil genetske zapise številnih parov, in odkril, da pomembno vlogo pri izbiri partnerja oziroma prijateljev igra tudi podobno genetsko ozadje. ''Ideja v ozadju je ta, da nekateri geni delajo dobro v kombinaciji z drugimi,'' je dejal Rushton.
''Če je vaša kombinacija genov uspešna, vam bo partner s podobnimi geni omogočil skladno kombinacijo tudi pri vašem potomstvu.'' Z genetsko podobnim partnerjem naj bi imeli več verjetnosti za srečen zakon, saj je Rushtonova raziskava razkrila tudi, da so pri večji podobnosti staršev zlorabe otrok redkejše in da so ljudje nagnjeni k večjemu altruizmu oziroma samožrtvovanju za nekoga, ki jim je genetsko bolj podoben.
Včasih nas nekateri ljudje kar privlačijo, ali pa odbijajo, pa še sami ne razumemo dobro, zakaj je tako. Veliko namreč povemo tudi s svojo telesno govorico, na katero je kar težko zavestno vplivati. Veste, kaj pomeni, če si vaš sogovornik pokriva usta z roko? Preverite!
