Se splača vlagati energijo v seks?
Biologi ponujajo razlago, zakaj se je v evoluciji obdržala ta zamudna in energijsko zahtevna vrsta razmnoževanja.
Seks naj bi bil pomemben za kakovost genskega materiala.
Ko se vrste razmnožujejo nespolno, se akumulirajo slabe mutacije, seks pa gene preuredi in odstrani gene, ki so „skrenili“. Biologa z Univerze Bloomington v Indiani trdita, da spolno razmnoževanje tako sankcionira posameznike, ki skrenejo v nespolno razmnoževanje in s tem ohranja svoj lasten obstoj.
Seks genome očisti škodljivih mutacij
„Vemo, da je seks običajen pri rastlinah in živalih in da imajo vrste, ki se razmnožujejo nespolno, kratko življenjsko dobo, a zakaj bi se to obdržalo skozi evolucijski čas, je velika neznanka,“ je dejala Susanne Paland, ki je vodila raziskavo. „Kaže, da je seks pomemben, ker genome očisti škodljivih mutacij.“
Zakaj se je skozi evolucijo obdržala tako 'naporna' oblika razmnoževanja?
Njen sodelavec Michael Lynch je dodal, da teorije o tem že dolgo pozanjo, sedaj pa so prišli do rezultatov, ki so „prvi nedvomni dokaz, da spolno razmnoževanje povečuje učinkovitost naravne selekcije z eliminiranjem škodljivih mutacij populacije.“
Zakaj seksati, ko pa je tako komplicirano?
Spolno razmnoževanje je biološko zahtevno in občasno zapleteno. Pri sesalcih je pospremljeno z zapletenimi obredi dvorjenja, zahteva plodna jajčeca in spermo ter uspešno združitev teh v zigoto. To seveda zahteva veliko energije, ki bi jo osebek sicer lahko porabil za druge aktivnosti. Znanstveniki se že dolgo spraujejo, kaj je pri seksu tisto, kar upraviči velike vložke energije.
Znanstveniki so postavili veliko nasprotujočih si, pa tudi komplementarnih, hipotez, ki razlagajo obstoj seksa; najbolj razširjena pravi, da naravna selekcija najbolje deluje, kadar se delci genoma lahko svobodno razporejajo.
Je seks res potreben?
Nespolno razmnoževanje ni dolgoročna rešitev za vrsto
Seks naj bi omogočil ločevanje na koristne in škodljive verzije genov, kar se je pokazalo na primeru vodne bolhe (Daphnia pulex). Seks torej pomaga pri naravni selekciji, da se dobri geni prenesejo naprej. Pri nespolnem razmnoževanju so se slabe mutacije akumulirale štirikrat hitreje.
S. Paland in M. Lynch trdita, da obrat v aseksualnost znatno poveča število proteinskih defektov; seks pa očitno vključuje mehanizem za odpravljanje teh napak, saj je njihovo število pri spolnem razmnoževanju manjše. Seks je torej očiščevalna sila evolucije, ki pomaga odstraniti škodljive mutacije, ki bi lahko ogrozile evolucijsko zdravje celotne populacije. Zaključujeta, da je nespolno razmnoževanje lahko koristno za osebke, ki ne morejo dobiti paritvenega partnerja, vendar ta rešitev ne more biti dolgoročna.
