Veste, kako rojevajo opice?
Ljudje in opice smo si zelo podobni, vendar pa boste presenečeni nad tem, kako poteka opičji porod!
Opičji porod je zelo zanimiv
Naši najbližji genetski sorodniki rojevajo na zanimiv način
Opice in drugi primati so sesalci, prav tako kot ljudje, ki rojevajo žive potomce. Čeprav večina samic donosi le enega potomca, so nekatere vrste opic sposobne imeti tudi do štiri potomce naenkrat. Opičja samica ponavadi prvič zanosi med tretjim in petim letom, že pri tej starosti pa med rojevanjem ne potrebuje nikakršne pomoči. Mati rodi popolnoma sama, po porodu pa izredno hitro okreva. Pravzaprav smo ljudje edini sesalci, ki med porodom potrebujemo pomoč.
Zelo samostojni opičji mladiči
Večina opičjih vrst ne pozna paritvenega obdobja, ampak lahko zanosijo kadarkoli. Trajanje nosečnosti je odvisno od vrste, večinoma pa se giblje med petimi in sedmimi meseci. Ko je opičji mladič pripravljen priti na svet, njegova mati poklekne na vse štiri, z roko seže med noge in novorojenega mladička lastnoročno potegne ven iz porodnega kanala. Edina pomoč, ki jo je pri tem deležna, prihaja iz zelo presenetljivega vira – mladička samega. Tudi opice se namreč rojevajo z glavo naprej, tako da se novorojenček med rojevanjem lahko z rokami oprime materinega telesa in potegne samega sebe na svet.
Takoj po porodu opičja samica svojemu potomcu z rokami odstrani sluz iz ust in nosu, nato pa pregrizne in poje popkovino ter posteljico. Morda se vam to zdi malce neokusno, v divjini pa se izkaže za zelo koristno. Vonj po krvi bi namreč lahko privabil plenilce, poleg tega pa sta popkovina in posteljica bogati z beljakovinami in najverjetneje vsebujeta hormone, ki spodbujajo materinski čut in tako še močneje povežejo mater in novorojenčka. Po porodu opičja samica nemudoma začne dojiti svojega potomca, za katerega skrbi od 12 do 18 mesecev. V tem času se malček odvadi prehranjevati z materinim mlekom in postane dokaj samostojen, samica pa lahko kmalu zatem ponovno zanosi Opičja družina se tako običajno poveča na vsaka dva ali tri leta.
Odkrili pa smo tudi video, v katerem opica na zelo nenavaden način pokaže zanimanje za druge živalske vrste...
