Ali marihuana res pomaga proti raku?
Aktivne sestavine marihuane naj bi bile uspešne pri krčenju rakavih celic prostate.
Cannabis skriva velik potencial.
Marihuana (cannabis indica) je po svojih blagodejnih učinkih na obelele za rakom v ZDA poznana že najmanj trideset let. Naravni kanabinoidi, aktivne sestavine marihuane, ustavljajo rast rakavih celic, pri tem pa ne poškodujejo zdravih celic. Poleg tega marihuana pomaga tudi pri slabosti in bolečinah obolelih za rakom ter jim izboljša celo apetit in razpoloženje.
Rezultati z madridske Alcale
Ines Diaz-Laviada s kolegi je v reviji inštituta za raziskovanje raka British Journal of Cancer objavila rezultate svoje raziskave, ki je pokazala, da se je rast rakavih celic prostate pod vplivom kanabinoidov znatno upočasnila in vitro, nato pa so raziskavo potrdili tudi na laboratorijskih miših, kjer je bil rezultat enak. V raziskavi, ki so jo opravili znanstveniki z madridske univerze Alcala, so bili uporabljeni sintetično proizvedeni kanabinoidi; sintetične spojine, ki oponašajo določene snovi, naravno prisotne v indijski konoplji – marihuani, a se vežejo le na receptorje, ki niso v možganih.
Previdnost britanske strokovne javnosti
Direktorica inštituta Cancer Research UK, Lesley Walker, je raziskavo komentirala, da moški ne morejo zdraviti raka prostate s tem, da kadijo travo. Raziskave o vplivu kanabinoidov na rakave celice so po njenem mnenju še v povojih, potrebno bo še veliko dela, da se bo dokazalo vplive.
S travo proti raku prostate? (jlp)
Marihuana oziroma cannabis indica se v medicini uporablja predvsem v obliki sintetičnega tetrahidrokanabinola in sicer pri zdravljenju bolezenskih stanj kot so glavkom, krči, slabost pri kemoterapiji, določenih težav, povezanih z AIDSom, nekatera živčna obolenja. Zdravila z vsebnostjo tetrahidrokanabinola (dronabinol, nabinol) so dokazano učinkovita pri navedenih bolezenskih stanjih, vendar precej težje dostopna in dražja od navadne »trave«.
