Analna fistula: moteč in ponavljajoč se problem
Pekoč, srbeč in boleč občutek v okolici anusa lahko pomeni tudi neprijetno ter ponavljajočo se težavo, imenovano analna fistula.
Analna fistula se lahko pojavi tako pri ženskah kot tudi pri moških (Photoxpress)
Kaj je analna fistula?
Analna fistula je cev, ki povezuje analno žlezo s površino kože v okolici anusa oziroma na ritnici. Fistule se običajno pojavijo, kadar pride do vnetja žlez, zaradi česar se napolnijo z gnojno tekočino. Pojavijo se lahko v več oblikah, največkrat pa je analna fistula podobna turu. Torej gre za trdnejšo in občutljivo izboklino. Fistula je kot nekakšen odprt tunel, ki ga je kljub večkratnim kirurškim posegom zelo težko dokončno in povsem izsušiti. Analna fistula povzroča nadvse neprijeten, boleč, pekoč in srbeč občutek na področju anusa.
Zakaj nastane gnojni izcedek?
Gnojni izcedek je rezultat akutnega vnetja majhne žleze v notranjosti anusa, ko skozi žlezo v tkivo vstopi bakterija ali kak tujek.
Kakšni so simptomi analne fistule?
Največja tegoba, s katero se srečuje človek z analno fistulo, je neizmerna bolečina in srbeč občutek na področju anusa, sicer pa je glavni simptom analne fistule konstantno ter kronično izcejanje gnojne tekočine iz obolelega predela. Včasih izteka tudi v večjih količinah, kar povzroča občutek vlažnosti, nečistoče ter neprijetnega vonja. Med iztekanjem gnojne tekočine so bolečine povsem majhne ali pa jih sploh ni. Analno fistulo lahko spremlja tudi povišana telesna temperatura.
V primeru analne fistule je potrebno izsuševanje gnojne tekočine in kirurško zdravljenje, ki ga zdravnik določi glede na stanje posameznega pacienta. (Photoxpress)
Pojav analne fistule glede na spol in leta
Analna fistula se lahko pojavi tako pri ženskah kot tudi pri moških, le da je pri slednjih pogostejša, pri ženskah pa se pogosteje po zdravljenju ponovno pojavi. Tudi glede let analna fistula ne pozna pravil.
Zdravljenje analne fistule
V primeru analne fistule je potrebno izsuševanje gnojne tekočine in kirurško zdravljenje, ki ga zdravnik določi glede na stanje posameznega pacienta. Cilj operacije je fistulo odstraniti, gre pa za relativno preprost poseg, ki pa se zlahka tudi zakomplicira in včasih ne ponudi pravega zaključka. Poseg se lahko opravi istočasno kot izsuševanje gnojne tekočine, velikokrat pa se fistula razvije šele nekaj tednov po izsuševanju gnojnega izcedka. Operacija komplicirane fistule ponavadi vključuje odpiranje fistulininega tunela, kar pa včasih lahko prizadene mišice zapiralke in povzroči oteženo nadziranje vetrov in iztrebkov. Poseg lahko pusti tudi odprto rano, ki se zaceli sama. Hospitalizacija po posegu traja 3 do 5 dni. Včasih je potrebno operacijo ponoviti.
Okrevanje po operaciji
Neprijetno počutje po operaciji ni pretirano, najbolj intenzivno pa je prvi teden po posegu. Bolečine se lahko ublažijo s protibolečinskimi zdravili, predpisani pa so tudi antibiotiki. Po operaciji je potrebno upoštevati zdravnikova navodila, ki vključujejo namakanje prizadetega območja in pravilno nego rane, iz katere je možno izcejanje tekočine in krvi. Pomembno je, da se rana celi od znotraj navzven, proti površini kože. Za lažje opravljanje velike potrebe v času okrevanja so pacientu ponujena tudi sredstva, ki zmehčajo iztrebek. Sprva se je priporočeno izogibati sedenju ali dolgotrajnejši hoji, k delu pa se je dobro vrniti šele, ko se pacient počuti povsem sposobnega, da delo lahko opravlja brez težav in mu to ne bo prineslo dodatnih ali ponovnih nevšečnosti.
