Aspirin ščiti tudi pred rakom?
Poleg tega, da zavira bolečine, umirja vnetja ter preprečuje bolezni srca, ima aspirin vpliv tudi na razvoj raka trebušne slinavke.
Aspirin ima mnogo pozitivnih stranskih učinkov - ne smemo pa pozabiti na negativne (Photoxpress)
Nova raziskava je pokazala, da je enkrat mesečno jemanje majhnih odmerkov aspirina povezano z znatnim zmanjševanjem tveganja za razvoj raka trbušne slinavke. Raziskovalci ameriške klinike Mayo so namreč opazovali nekoliko vrst zdravil in njihov vpliv na razvoj rakastega obolenja, najbolj pa je izstopal aspirin.
Zmanjšanjo tveganje za razvoj raka povezano s pogostim jemanjem aspirina
V raziskavo je bilo vključenih več kot 900 oseb s postavljeno diagnozo raka ter preko 1220 zdravih posameznikov, ki so jih opazovali vse od leta 2004. Ugotovili so, da je bilo redno jemanje več gramskega aspirina povezano s 26 odstotnim zmanjšanjem tveganja za razvoj raka trebušne slinavke, pri tistih posameznikih, ki so aspirin jemali za preprečevaje srčnih bolezni, pa je bilo tveganje za razvoj raka manjše kar za 35 odstotkov.
Aspirin ima poleg blagodejnih tudi veliko nezaželenih učinkov
Enkrat mesečno zauživanje aspirina je bilo po rezultatih raziskave povezano z znatnim zmanjševanjem tveganja za raka trebušne slinavke kljub temu, da so strokovnjaki v svojo raziskavo vključili tudi druge dejavnike tveganja, kot je indeks telesne mase ter kajenje. "Rezultati vsekakor ne sugerirajo na to, da bi morali vsi začeti jemati aspirin enkrat mesečno, da bi zmanjšali tveganje za razvoj raka trebušne slinavke. Nekateri posamezniki bi se morali o uporabi tega zdravila pogovoriti s svojim zdravnikom, saj ima le to zdravilo tudi veliko nezaželenih učinkov," poudarja vodja raziskave.
Najpogostejši faktorji tveganja za razvoj raka trebušne slinavke
Čeprav vzrok za razvoj raka trebušne slinavke še ni poznan, je dejavnikov tveganja za njegov nastanek veliko. Najpogostejši faktorji tveganja so starost, spol (pogostejša je pri moških), kajenje, čezmerna telesna teža ter čezmerno uživanje alkohola. Večje tveganje je tudi pri sladkornih bolnikih ter pri tistih, pri katerih se pojavlja ponavljajoče se vnetje trebušne slinavke.
