Avtizem pogostejši pri otrocih staršev nad 30
Če imata partnerja otroka, ko je vsaj eden od njiju star preko 30 let, ima otrok več verjetnosti za avtizem, trdi najnovejša študija.
Na otroka vpliva starost obeh partnerjev
Sprva so strokovnjaki menili, da je za avtizem pri otroku bolj pomembna starost mame, vendar najnovejša obsežna študija trdi, da pri zadevi vlogo igra starost obeh. Namreč v primeru, da je katerikoli od partnerjev starejši od 30, obstaja za avtizem otroka kar 27 odstotkov višja možnost kot pa pri mlajših starših. Akademiki po novem trdijo, da starost očeta na otroka vpliva enako kot starost mame.
Če je mati nad 40, obstaja 65 odstotkov, da bo otrok avtist
Študija je zajela 1,3 milijona otrok, rojenih na Danskem od leta 1980 pa do 2003, rezultate raziskovanja pa so objavili v časopisu Annals of Epidemiology. Caroline Hattersley z društva za avtizem NAS (National Autistic Society) kljub vsemu pravi, da je potrebnih več študij, ki bi dokazale, da je starost staršev resnično povezana z avtizmom otroka, saj naj bi premalo vedeli o biološki verigi dogodkov in okoliščin, ki povečajo verjetnosti za avtizem. Danska študija pravi, da v primeru, kjer sta oba starša v svojih 30ih, tveganje ni večje kot v primeru, kjer je le en starš nad 30. Če pa je eden od staršev mlajši od 35 in drugi 40 ali več, je tveganje za avtizem večje. Starejša mati prinaša 65 odstotkov tveganja za avtizem otroka, medtem ko starejši oče prinaša 44 odstotkov tveganja.
Poleg starosti staršev tudi drugi vplivi
Čeprav naj bi leta staršev igrala vlogo, mora obstajati tudi kaka druga razlaga, ki pa še ni znana. Raziskovalci menijo, da je morejo izključiti vpliva dejavnikov iz okolja, recimo infekcije, zdravila ali zdravljenje neplodnosti in tudi sami priznavajo, da bi bilo potrebnih še več raziskav, da bi te vplive potrdili.
