Bartolinijeva cista- kaj storiti?
O boleči bulici, ki se pojavi na spodnjem delu ženskega spolovila. Kaj lahko storite?
Bartolinijeve ciste so lahko zelo majhne, lahko pa postanejo boleče in dosežejo velikost frnikole ter ovirajo sedenje. (jlp)
Lahko so velike kot frnikole
Bartolinijeve žleze se nahajajo na ženskem spolovilu, natančneje pri vhodu v vagino na malih sramnih ustnicah. Na vsaki strani leži po ena zelo majhna Bartolinijeva žleza, ki ni vidna ali otipljiva, kadar je normalne velikosti. Proizvajata malo količino tekočine, ki vlaži zunanji del ženskega spolovila. Tekočina prihaja iz dveh majhnih cevk poleg vaginalne odprtine, ki se imenujeta Bartolinijevi vodi. Težava nastane takrat, kadar se ta vod zamaši in se tekočina prične nabirati v sami žlezi. To povzroči otipljivo oteklino, ki se imenuje Bartolinijeva cista. Te ciste se lahko razlikujejo po velikosti, nekatere lahko dosežejo celo velikost frnikole. Bartolinijeva cista raste zelo počasi in ponavadi ne postane opazna kar čez noč. V primeru, da postane cista okužena, se iz nje lahko prične izločati tudi gnojni izcedek.
Bartolinijeva žleza se pojavi na zadnjem delu vagine na malih sramnih ustnicah. (vir: Nucleus Communications)
Krive so bakterije
Bartolinijevo cisto lahko izzove kar nekaj vrst bakterij. Te vključujejo tudi bakterijske organizme, ki povzročajo spolno prenosljive bolezni kot so klamidija in gonoreja, pa tudi bakterijske organizme, ki so prisotni v črevesnem traku. Po spolnem odnosu se velikost ciste lahko še poveča, saj med spolnim odnosom žleze proizvajajo več tekočine. Prav zato se je dobro spolnim odnosom v takem primeru izogibati, dokler se težava popolnoma ne odstrani.
Kako prepoznati Bartolinijevo cisto?
Bartolinijeva cista se pojavi v obliki otekline na eni strani ob vhodu v vagino. Pojavi se na čisto spodnjem delu malih sramnih ustnic. Kadar ne gre za inficirano cisto, je ta ponavadi neboleča in rdeča. Kadar gre za večjo cisto, je ta velikokrat tudi boleča. Velikost Bartolinije ciste lahko variira od 6 mm pa do 2,5 cm. Močnejša bolečina nakazuje na možnost infekcije in prisotnosti ognojka. Lahko se pojavi tudi vaginalni izcedek, zelo oteženo pa je tudi sedenje ali hoja. Boleči so tudi spolni odnosi, katerim se je ob pojavu ciste dobro izogibati, da se stanje še ne poslabša. Cisto ženska lahko otipa sama, lahko pa jo odkrije tudi ginekolog pri rutinskem ginekološkem pregledu. V nekaterih primerih se kot simptom pojavi tudi vročina, a to je izjemna redkost.
Bartolinijeve žleze se lahko zamašijo in vnamejo.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Z zdravnikom se je dobro posvetovati, kadar se stanje v roku parih dni ne izboljša, temveč oteklina le narašča. Če je oteklina zelo boleča in onemogoča vsakodnevne aktivnosti ter se iz nje pojavi sumljiv izcedek, jo je potrebno osušiti. Zdravnika je potrebno takoj obiskati, kadar se poleg bolečine in izcedka kot simptom pojavita tudi vročina in bruhanje. Strokovno pomoč je dobro poiskati že zaradi same bolečine.
Kako preprečiti nastanek Bartolinijeve ciste in kako si pomagati doma?
Načeloma nastanka ciste ne morete preprečiti, zmanjšate pa možnost njenega nastanka s prakticiranjem varnega seksa, saj jo včasih izzovejo bakterijski organizmi, ki povzročajo spolno prenosljive bolezni. Domače zdravilo za Bartolinijevo cisto je topla kopel, ki naj traja 10-15 minut tri do štirikrat dnevno. Voda naj bo zmerno topla in ne prevroča. V primeru gnojnega izcedka, pa je tega potrebno izsušiti, kar praviloma naredi zdravnik.
Domače zdravilo za Bertolinijeve ciste je 15-minutna topla kopel. (jlp)
Zdravljenje je načeloma preprosto
Kadar gre za manjšo obliko ciste, poleg namakanja v domači kadi zdravljenje niti ni potrebno, saj sčasoma zgine kar sama od sebe. Če gre za bolečo in inficirano cisto, bo zdravnik oziroma ginekolog ognojek izsušil pod vplivom lokalne anestezije. Kirurgi potem lahko opravijo tudi kirurški poseg imenovan marsupializacija, ki preprečuje ponovitev pojava. Po posegu je odprtinica zašita tako, da je še dovolj odprta za izločanje snovi. Luknjica se kasneje postopoma zmanjša in po dveh mesecih ni več opazna. Včasih je potrebno tudi jemanje antibiotikov. Priporočena je tudi 6-tedenska abstinenca od spolnih odnosov, da se rana lepo zaceli.
