Bi si morale ženske po 40. letu odstraniti jajčnike?
Ženske, pri katerih obstaja verjetnost razvoja raka na dojki ali jajčnikih, bi se morale pri 40. letu odločiti za odstranitev jajčnikov, trdijo britanski strokovnjaki.
Nekateri znanstveniki zagovarjajo preventivno odstranitev jajčnikov (Photoxpress)
Kaj bi pridobile z odstranitvijo jajčnikov?
Profesor Gareth Evans z Univerze Manchester ugotavlja, da bi bilo dobro, če bi si ženske, pri katerih obstaja tveganje za razvoj raka na dojki ali jajčnikih, po tem, ko že oblikujejo svojo družino in dopolnijo 40 let, dale odstraniti jajčnike. Brez dvoma se takoj pojavi vprašanje, kaj bi pridobile s takšnim posegom v svoje telo. Profesor Evans pravi, da je to edini način, kako se zaščititi pred tumorji, ki se jih ne da uničiti z obsevanjem. Ženske, pri katerih ta bolezen teče v družini, imajo 70 do 90 odstotkov možnosti, da tudi same zbolijo za rakom. V primeru, da v zrelih letih odstranijo jajčnike, bi to tveganje zmanjšale kar za polovico, saj se s tem dejansko odstranijo organi, ki tvorijo spolne hormone, kateri povzročajo rast tumorjev na dojkah in jajčnikih.
»Gre za reševanje življenj«
Profesor Evans se dobro zaveda ekstremnosti njegovega predloga, vendar pravi, da bi šlo za reševanje življenj. Raka jajčnikov je zelo težko opaziti v njegovi zgodnji stopnji, simptomi pa se lahko zamešajo z drugimi boleznimi ali motnjami, kot so na primer prebavne motnje. Operacija naj bi se po njegovem izplačala, čeprav bi s seboj prinesla tudi zgodnjo menopavzo in neplodnost. Z rakom jajčnikov se življenjska doba ženske lahko skrajša kar za 25 let. Profesor Evans je prepričan, da bi morala biti vsaka ženska seznanjena z opcijo odstranitve jajčnikov, saj včasih tudi sodobna medicinska oprema za slikanje zataji in se tumorjev ne opazi zlahka. Pri posegu odstranitve jajčnikov bi bila potrebna majhna zareza v spodnji del trebuha, okrevanje pa bi bilo hitro. Tudi nekateri drugi strokovnjaki vidijo prednosti takšnega posega, vsekakor pa pri takšni odločitvi zadnja beseda pripada ženski.
