Čudežna moč endorfinov
Preberite si več o pravzaprav čudežnih hormonih sreče, endorfinih, zaradi katerih je seks takšen užitek, kot je. Sproščajo se zlasti med orgazmom in povzročijo stanje evforije in užitka. In kako čim dlje zadržati veliko količino teh hormonov?
jlp
Največ endorfinov se sprošča med seksom, sledijo mu telesna vadba, poslušanje glasbe, uživanje čokolade in čilija!
Kaj so endorfini?
Hormoni sreče- endorfini, so regulatorji bolečine in naravna droga. Beseda endorfin je sestavljena iz dveh delov; endogen- pomeni notranji, morfij- pa je protibolečinska snov. Endorfini spadajo med endogene opioide, saj se njihovo delovanje lahko enači z delovanjem opija, z to razliko, da jih ustvarja živčni sistem. Izraziteje se izločajo v bolečinskih stanjih, saj delujejo kot naravni analgetiki, ki blažijo bolečine in pomirjajo vnetja. Izločajo se pravzaprav ves čas. Pri telesnih naporih, povečujejo vzdržljivost in pripomorejo k občutkom zadovoljstva- od tod izhaja razlaga obsedenosti z vadbo. Količina endorfinov pa se poveča tudi pri naporih, kot jih doživljajo vojaki med bitko ali študentje pred izpitnim obdobjem.
jlp
Kdaj se sproščajo?
Omenili smo že, da se endorfini sproščajo pravzaprav ves čas. Povečan val endorfinov pa se na prvem mestu sprosti med ljubljenjem, pri orgazmu, kar povzroči stanje prijetnega razpoloženja. Veliko se jih sprosti tudi pri rekreativnih dejavnostih in vseh tistih, ki nam bude ugodje. Zato opustitev, takšnih ali drugačnih dejavnosti povzroči abstinenčni sindrom, ki ga strokovnjaki imenujejo odvisniška kriza.
Kako močan je vpliv endorfinov?
O jakosti endorfinov - naravne droge, priča potek poroda, med katerim ima ženska hude bolečine, a vseeno jih veliko rodi brez sredstev proti bolečinam. Telo uravnava stopnjo bolečine z naravnimi analgetiki- endorfini, raven le teh med porodom narašča, vrhunec pa doseže tik po porodu, tako lahko mati po porodu preskoči počitek in začne skrbeti za otroka. Endorfini pa poskrbe tudi za proizvodnjo mleka in pripomorejo k povezanosti matere in otroka.
jlp
Zdravniki so mnenja, da se raven hormonov sreče z leti zmanjšuje, zato je še toliko bolj pomembno, da ohranimo zdrav slog življenja, ostanemo v formi in počnemo stvari, ki prispevajo k večjemu pretoku endorfinov (spolna aktivnost, telesna vadba, poslušanje glasbe...)
Dr. Thomas Davis je endorfine primerjal kar z funkcionalnostjo švicarskega noža, s katerim lahko režete, odprete steklenico, lahko vam služi kot izvijač ali pinceta, vse to je torej shranjeno v enem samem majhnem nožu.
