Kaj je predležeča posteljica?

22.02.2011 | Izabela M

Predležeča posteljica je komplikacija v nosečnosti, ki skorajda vedno zahteva carski rez.

 


predležeča posteljica

Med nosečnostjo se posteljica lahko namesti tako, da zapira ustje maternice. (Photoxpress)

Kaj je placenta previa?

 

Placenta previa oziroma tako imenovana predležeča posteljica je komplikacija nosečnosti, pri čemer posteljica leži nižje kot bi morala ali pa prekriva ustje maternice. Pojav je možno najti približno pri štirih nosečnicah na tisoč primerov, viden pa je po dvajsetem tednu nosečnosti. Najpoglavitnejši simptom je krvavitev, ki je posledica luščenja posteljice. Obstajajo različni tipi placente previe:

Popolna placenta previa – gre za stanje, ko posteljica popolnoma prekriva ustje maternice.

Delna placenta previa – posteljica le delno prekriva ustje maternice. Ta vrsta placente previe se pojavi šele potem, ko se maternični vrat začenja razširjati, torej malce pred porodom.

Marginalna placenta previa – posteljica se nahaja blizu ustja, vendar ga ne prekriva.

Nizko ležeča posteljica oziroma nizka posteljica – izraz se uporablja tako za placento previo kot tudi za marginalno placento previo.

Kaj privede do predležeče posteljice?

 

Kar nekaj vzrokov lahko vpliva na verjetnost, da se bo posteljica v maternici situirala na nižji položaj in potencialno tudi prekrila ustje maternice. V nekaterih primerih je za nižje ležečo posteljico odgovorno brazgotinasto tkivo zgornjega dela maternice, ki delno usmerja razvoj posteljice v nižjeležeče, nepoškodovano maternično tkivo. Brazgotinasto tkivo je posledica predhodnega carskega reza, namernega splava ali kateregakoli drugega operativnega posega v notranjosti maternice. Včasih posteljica pridobi na velikosti, kadar želi kompenzirati za pojemajočo ali premalo aktivno funkcijo (kadar ima zmanjšane sposobnosti dovajanja kisika ali hranljivih snovi plodu). Potreba po večji posteljici utegne povečati možnosti za razvoj placente previe. To se zgodi predvsem v primeru več plodov (dvojčki, trojčki,...), dovajanje kisika pa lahko močno ovira kajenje. Tveganje za placento previo poveča tudi višja starost nosečnice in število predhodnih porodov. Če je imela ženska pri prejšnji nosečnosti težave s posteljico, se pri naslednji nosečnosti utegne zgoditi isto. Placenti previi so bolj izpostavljene Azijke in ženske, ki nosijo fantke, razlogi, zakaj je temu tako, pa niso povsem jasni.

Simptomi predležeče posteljice

 

Primarni znak, ki nakazuje na placento previo, je vaginalna krvavitev po dvajsetem tednu nosečnosti. To naj bi bilo praviloma neboleče, vendar se v redkih primerih lahko pojavijo tudi krči in bolečine v spodnjem delu trebuha, ki variirajo po intenzivnosti.

Kako zdravijo predležečo posteljico?

 

Obravnava placente previe je odvisna od mnogo dejavnikov, med katerimi so tudi stopnja krvavitve, stanje fetusa in položaj posteljice. V vseh primerih je pri porodu po vsej verjetnosti potrebno opraviti carski rez, pri popolni placenti previi pa je ta neizogiben. Če se krvavitev ne ustavi in je močna, je potrebna transfuzija za nadomestitev izgubljene krvi. Ginekolog bo nosečnosti v primeru placente previe odsvetoval spolne odnose in kakršenkoli telesni napor, nujen pa bo počitek. Zdravniška navodila je pomembno upoštevati tudi po porodu.

Kako preprečiti predležečo posteljico?

 

Ni splošnega nasveta, ki bi lahko preprečil pojav nizko ležeče posteljice. V najboljšem primeru lahko le odstranite riskantni faktor – kajenje.



Ocena 5.00 (1 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA