Kakšne težave prinese menopavza?
Tokrat vam predstavljamo srednjeročne zdravstvene težave, s katerimi se srečujejo ženske v obdobju klimakterija.
Naj vam menopavza ne zagreni življenja - s primernim in pravočasnim zdravljenjem lahko odpravite ali omilite težave in si znova povrnete nasmeh na obraz. (jlp)
Urogenitalna atrofija
Srednjeročni znaki pomanjkanja estrogena se pojavijo približno dve do pet let po nastopu menopavze, označujemo pa jih s skupnim imenom urogenitalna atrofija. Urogenitalna atrofija lahko v času menopavze prizadene vsako žensko, ne glede na to ali občuti splošne znake prehoda v menopavzo ali ne. Nožnica postaja občutljiva, srbeča, žgoča. Izrazitejše se nožnične spremembe kažejo pri spolnem odnosu, saj je zaradi manjšega vlaženja sluznice odnos boleč in neprijeten. Zaradi manjše kislosti nožničnega okolja se v njej lahko pojavijo bolezenske bakterije, ki ob zmanjšanju naravne obrambe povzročijo pojavljanje zelenega, bolezenskega izcedka, ki ga spremlja slabo počutje in druge težave. Pomanjkanje spolnih hormonov prizadene tudi sečila, kar se kaže kot pogostejše, pekoče in neprijetno odvajanje vode, nekatere ženske pa na vodo sili tudi ponoči.
Ne skrivajte težav
Težav, ki spremljajo menopavzo, ženske svojemu zdravniku ne zaupajo vedno, saj je nekaterim o njih težko govoriti, druge pa so prepričane, da jim zdravniki ne morejo pomagati. Tako sprejemajo težave nožnice in mehurja kot del naravnega staranja, podobno kot sivenje las ali gubanje kože. Po krivici je to tema, ki v ginekoloških ordinacijah še vedno prinaša zadrego. Zavedati se morate, da je urogenitalna atrofija bolezensko stanje, ki se ga lahko zelo omili in dolgotrajno pozdravi brez kakršnih koli posledic na ostalo telo, zato vsem ženskam s težavami in znaki urogenitalne atrofije svetujemo, naj se pri svojem izbranem ginekologu čimprej naročijo na pregled in mu brez strahu in sramu zaupajo svoje težave.
Z vašim ginekologom boste po pogovoru in pregledu lahko izbrali najprimernejšo obliko estrogenske terapije. (jlp)
Postopek pri ginekologu
Ginekolog vas bo podrobneje izprašal o vaših zdravstvenih težavah, vam s preprostim testom izmeril kislost v nožnici, pri pregledu pa bo pozoren predvsem na tanko, bledo nožnično sluznico, polno pikčastih krvavitev, in tanko maternično sluznico, ki jo lahko izmeri s pomočjo ultrazvoka. Ugotovil bo tudi, ali so prisotna nekatera bolezenska sanja, ki ne omogočajo uvedbe estrogenske terapije. To so predvsem rak dojke ali maternične sluznice, nepojasnjena krvavitev iz rodil, venska ali arterijska trombolija, jetrna bolezen, porfirja, in nezdravljena arterijska hipertenzija. Po pregledu in pogovoru vam bo lahko predlagal najprimernejše zdravljenje. Ponavadi je najučinkovitejša estrogenska terapija preko nožnice, ki popolnoma pozdravi sluznico in odpravlja vse neprijetne znake.
Različne oblike zdravljenja
Vaginalna estrogenska tabletka vsebuje 17-beta estradiol, ki je naraven hormon in najbolj podoben nam lastnemu estrogenu. Pomembno je natančno odmerjanje, ki ga omogoča priložen aplikator, s katerim lahko tabletko varno in enostavno vložimo globoko v nožnico, potem pa ga iz higieničnih razlogov zavržemo. Prva dva tedna se zdravilo jemlje vsak dan pred spanjem, po štirinajstdnevni terapiji pa le še dva krat na teden. Velja omeniti, da zdravljenje lahko traja zelo dolgo, v večini primerov pa težave relativno hitro izginejo, sluznica pa postane zopet zdrava. Manj priljubljena, tako med ženskami kot med zdravniki, je estrogenska krema, saj jo ženske kljub strogim navodilom uporabljajo nedosledno in so premalo vztrajne, težavnejše pa je tudi pravilno doziranje. Pri lokalnem zdravljenju s kremami je zato največ stranskih učinkov, kot so krvavitve iz sluznice in zadebelitev maternične sluznice, ki vodi v predrakava obolenja. Najnovejša možnost pa so estrogenski obročki, ki se jih vstavi okrog materničnega vratu, potem pa tri mesece sproščajo majhne doze estrogena, pri tem pa ženske ne motijo niti pri delu niti pri spolnih odnosih. Estrogenskih obročkov, ki so v tujini zelo priljubljeni, pa v Sloveniji na žalost še ni moč dobiti.
