Kdaj posumiti, da imamo spolno prenosljivo bolezen?

27.04.2011 | Sara B.

Nekatere intimne težave lahko kažejo na izredno nevarno, celo usodno obolenje. Kako ugotoviti spolno prenosljivo bolezen?

 


spolno prenosljive bolezni

Svoje spolno zdravje preverita pri zdravniku.(Photoxpress)

Skrivnostne spolno prenosljive bolezni

 

Čeprav lahko spolne bolezni preprečimo ali jih odkrijemo v zgodnji fazi tudi tako, da redno obiskujemo ginekologa in opazujemo dogajanje v svojem telesu, pa je testiranje edini 100% dokaz za to, ali smo zboleli za spolno prenosljivo boleznijo. Medtem ko je denimo krvavi izcedek lahko povezan z rakom materničnega vratu, pa je lahko ravno tako simptom nenevarnih sprememb v hormonskem ciklusu. Prav tako so genitalne bradavice najpogosteje zgolj neprijetne, v redkih primerih pa vodijo do predrakavih sprememb ali celo raka. Kako razločiti med nevarnimi spremembami in takšnimi, ki ne bodo pustile hujših posledic? Zdravniki svetujejo, da ob primeru naslednjih težav takoj poiščemo zdravniško pomoč in se testiramo za spolno prenosljive bolezni: bolečine v vagini ali modih, ki se lahko kažejo tudi kot neprijeten občutek, izpuščaji in odprte rane na spolovilih ali v ustni votlini, tudi vročina in glavoboli, ki jih ne moremo povezati s čim drugim. Razlog za preplah je lahko tudi boleč spolni odnos, če ste sicer vzburjeni in vzrok težave ni psihološki. Sicer pa velja, da bi bilo pametno, če bi se vsako leto testirali za naslednjimi spolno prenosljivimi boleznimi: klamidijo, gonorejo in virusom HIV. Testiranje slednjega poteka v številnih slovenskih mestih, navadno določen dan v tednu. Med drugim se lahko testirate na Infekcijski kliniki v Ljubljani. Odločite se lahko za anonimno testiranje, pred tem pa izpolnete vprašalnik o vaših spolnih navadah. V roku treh dneh boste že izvedeli rezultate, ki bodo zaupno razkriti le vam. Priporočljivo je tudi, da se ženske vsake toliko časa testirajo za raka materničnega vratu. Z razliko od takšnih testiranj, obstajajo tudi tista, ki se opravijo zgolj v primeru, da pacient sumi na okužbo. Sem spadajo genitalne bradavice, sifilis, hepatitis B in bakterijska vaginoza. 

V katerih primerih je testiranje za spolno prenosljive bolezni nujno?

 

Na splošno velja, da se je nujno ali vsaj zelo priporočljivo testirati v določenih življenjskih situacijah. Ena izmed takšnih je novo partnersko razmerje, pri katerem partnerja še ne poznate in prav tako ne njegove spolne preteklosti. Čeprav bi bilo koristno, da se partnerja na začetku pogovorita o tem, ali sta slučajno kdaj imela zdravju nevarne spolne odnose (brez zaščite, z več osebami zapored ipd.), pa največkrat temu ni tako. Zatorej je najbolj enostavno in hkrati najbolj pošteno do partnerja, da se oba testirata. Svojemu dragemu lahko predlagate, da na kliniko odideta skupaj, kar ga bo bolj pomirilo, saj se bo zavedal, da se bosta testirala oba in da ne gre za dvom v njegovo zvestobo. Če je ženska sramežljiva, se lahko odloči tudi za testiranju pri svojem ginekologu. Če eden izmed partnerjev izrazito zavrača testiranje, je to morda znak, da mu tvegano seksualno vedenje ni tuje. V tem primeru je pametno stalno uporabljati kondome. Testiranje je nujno tudi v primeru priprave na starševstvo in pri nosečnicah, saj se denimo sifilis in hepatitis B lahko prenašata iz matere na otroka. Na zdravje otroka močno vpliva telesno zdravje staršev, ki bi v primeru okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi lahko ogrozila plod. Testirajta se tudi, če je eden izmed vaju varal, ne glede na to, ali sta to tudi priznala. Tudi oralni seks lahko prinaša tveganje in sicer okužbo s klamidijo ali gonorejo, zato tudi takšne igrice niso nedolžne. Svojemu partnerju ste v primeru okužbe dolžni razkriti vse in pri tem pozabiti na slabo vest, saj je spolno zdravje bolj pomembno. Nekatere spolne bolezni se namreč, če se jih ne zdravi takoj, lahko razvijejo v tako hudo obliko, da povzročijo resne poškodbe različnih organov. Tako npr. sifilis lahko poškoduje možgane in srce. V zvezi je potreben iskren pogovor in odločitev za testiranje tudi v primeru, da se pri enemu od vaju nenadoma pojavijo težave, denimo stalna vaginalna vnetja ali spremenjen izgled in okus sperme.

spolne bolezni

Bolečine ali razjede na spolovilih so morda znak spolno prenosljive bolezni.(Photoxpress)

Najboljša je preventiva pred spolno prenosljivimi boleznimi

 

Najboljša je dosledna uporaba kondoma, še posebej če nimate stalnega partnerja in redno uživate v spolnih avanturah. Tudi v redni zvezi je potrebna previdnost, redno obiskovanje ginekologa, opazovanje morebitnih sprememb na telesu in predvsem zaupanje. Čeprav sta trenutno povsem spolno zdrava, pa se vseeno odločita za testiranje, saj bo to utrdilo zadovoljno prepričanje, da je z vama vse v redu. 


Tagi


Ocena 4.75 (4 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA