Kirurški poseg, ki zmanjšuje krvni tlak
Z majhnim kirurškim posegom, imenovanim ledvična denervacija, kirurgi uspešno znižujejo previsok krvni tlak pacientov.
Neboleča operacija na ledvicah
Majhen kirurški poseg, ki je primeren za tiste paciente, ki krvnega pritiska ne morejo uspešno uravnavati s pomočjo zdravil, so prvič izvedli v Srčnem centru Petra Munka v Kanadi. Skorajda povsem neboleč operativni postopek, pri katerem gre za deaktivacijo, oziroma prekinitev, delovanja živčnih končičev na zunanji strani arterij, ki dovajajo kri do ledvic, se vse pogosteje uporablja v bolnišnicah širom sveta.
Prvi pacient z visokim krvnim pritiskom, ki je bil operiran, je bil 57-letnik iz Toronta. Operacijo je izvedla ekipa pod vodstvom intravenoznega, specialističnega kirurga in kardiologa Dr. Dheeraja Rajana ter dr. Georgea Oreopoulosa, žilnega kirurga, in se je na poseg pripravljala na izobraževanju v Nemčiji.
V roku pol leta zmanjšan krvni pritisk
Kirurški poseg je povzročil, da se je pacientov sistolični, zgornji, krvni tlak v obdobju šestih mesecev iz 160 znižal na 130, kar je velik uspeh. Takšen minimalni operativni poseg bo, če bo tudi v prihodnje uspešen, lahko izboljšal in celo rešil življenje številnih bolnikov.
Berry Rubin, direktor centra Petra Munka, poudarja tudi, da bi s pomočjo tovrstnega posega medicina prihranila na milijone dolarjev, saj zaradi ledvične denervacije pacientom ne bi bilo potrebno predpisati dragih zdravil za uravnavanje krvnega tlaka.
Takšen, vse pogosteje izveden, kirurški poseg, pa je več kot smiseln, saj so nekatere študije pokazale, da znižanje krvnega tlaka za le 6 milimetrov živega srebra za kar 35- 40 odstotkov zmanjša tveganje za srčno kap.
Draga, a uspešna, operacija
Poseg so med drugim že opravili na pacientih v Kaliforniji in Avstraliji, kjer le pri petih izmed 52 operiranih pacientov ni prišlo do znižanja krvnega tlaka.
Operacija sicer traja približno 40-60 minut in paciente stane kar okoli 13.500 dolarjev.
