Krvavenje iz zadnjika je razlog za alarm!
Rektalno krvavenje je vedno znak, da nekaj ni v redu. Tudi kadar je krvavitev blaga in nedolžna.
Vsakršno krvavenje iz danke je znak, da nekaj ni v redu.
O krvavenju iz danke
Rektum je zadnji del črevesja in se zaključi tik pred anusom. Kadar se na tem območju pojavijo krvavitve, gre lahko le za bežno težavico, lahko pa gre za resnejšo komplikacijo, zato zadeve vsekakor ni priporočljivo ignorirati. Največkrat gre za takšne in drugačne črevesne težave, natančnejšo diagnozo pa vam lahko postavi zdravnik. Zdravljenje se določi glede na to, od kod krvavitev izvira. Tozadevno se lahko težavo odpravlja le z lajšanjem simptomov ali z antibiotiki, lahko pa je potrebna tudi transfuzija ali operacija. Prav zato je določitev vira krvavitve bistvenega pomena.
Kaj lahko povzroči rektalno krvavenje?
Najpogostejši razlogi za manjše rektalno krvavenje so hemoroidi in razpoke. Hemoroidi so otečene vene na območju rektuma in anusa, ki lahko povzročajo bolečino, neprijetnosti, krvavitve in pekoč občutek. Obstajajo zunanji in notranji hemoroidi, slednji pa so navadno neboleči. Zdravnik bo podal napotke za lajšanje simptomov, v primeru pojava hemoroidne tromboze pa je potreben kirurški poseg. Poleg hemoroidov lahko rahlo krvavenje povzročijo tudi razpoke. Te so posledica trde stolice, poleg krvavitve pa lahko razpoko spremlja tudi bolečina. Pri obeh omenjenih vzrokih za krvavitev priporočajo mehčanje stolice, prehrano obogateno z vlakninami in tople kopeli. Po 40. letu krvavenje lahko povzroči tudi divertikuloza, pri čemer bi utegnila biti potrebna hospitalizacija ali operacija. Dejavniki, ki prav tako lahko povzročijo krvavitve so bakterijske infekcije in razna vnetja, tumorji in polipi, ter travme. Rektalna krvavitev je lahko tudi posledica tujka, ki je povzročil neprijetnosti v prebavnem traku ali pa posledica želodčne razjede.
Velikokrat so vzrok za krvavitve hemoroidi in razpoke. (Photoxpress)
Najočitnejši simptom je seveda prisotnost krvi v različnih količinah in v različni obarvanosti. Poleg tega se lahko pojavi tudi bolečina v predelu trebuha ali izrazita bolečina na predelu rektuma ter anusa. Izjemoma lahko pride tudi do vrtoglavice, splošnega šibkega počutja in omedlevice.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Zdravniško pomoč poiščite v primeru, da krvavenje spremlja vročina, bolečina v trebuhu, slabo počutje, bruhanje, izguba telesne teže, spremembe v prebavljanju, driska in v primeru, da se krvavitve ojačajo. Zdravniška asistenca je nujna v primeru izgube velikih količin krvi, omedlevice, oteženega dihanja, povečanega srčnega tlaka in kadar je stolica črne barve. Zdravnik najprej priskrbi infuzijo, po potrebi pa tudi transfuzijo. Nadaljnje zdravljenje bo odvisno od tega, kje se nahaja vir krvavitve.
Kako ravnati doma?
Če gre le za manjšo količino krvi, ki se pojavi na straniščnem papirju in se krvavitev ne povečuje ter postopoma ustavi, si lahko pomagate tudi doma, brez pomoči zdravnika. To praviloma nakazuje hemoroide ali razpoko. V vseh ostalih primerih je potrebna zdravniška pomoč. Pomagate si lahko z mazili, ki jih dobite v prosti prodaji v lekarni. Poleg tega spijte 8 do 10 kozarcev vode na dan in se redno kopajte oziroma tuširajte, da očistite kožo okoli anusa. Jejte hrano obogateno z vlakninami, na primer suhe slive. Na stranišču ne sedite predolgo, za lajšanje bolečin pa lahko uporabite ledene obkladke.
