Medenična vnetna bolezen (MVB)
Medenična vnetna bolezen povzroča močne bolečine v spodnjem delu trebuha in je v ZDA najpogostejši razlog za neplodnost. Če je ne odkrijemo dovolj zgodaj, je neozdravljiva.
MVB je vnetje ženskih spolovil, zlasti jajčnikov, jajcevodov in maternice. Je najpogostejši vzrok bolečin v spodnjem delu trebuha. Poleg bolečin so simptomi še spremenjen nožnični izcedek, slabost, bruhanje, vročica, bolečine med spolnimi odnosi, bolečine v križu, krvavenje med menstruacijami. MVB je najpogostejša med mlajšimi spolno dejavnimi ženskami in med ženskami, ki so zaščitene z materničnim vložkom.
http://www.4woman.gov/faq/stdpids.htm
Številne obolele ne kažejo simptomov, zato se obolenje ne odkrije. Obolenje se lahko pokaže šele, ko želi ženska zanositi, a ne more prav zaradi prebolele okužbe z MVB. Medenična vnetna bolezen je najpogostejši razlog za neplodnost v ZDA. Če se bolezen odkrije dovolj zgodaj, se jo lahko pozdravi. Če je na jajcevodih že nastala škoda, je bolezen neozdravljiva.
Razvoj bolezni
Bolezen se običajno razvije, ko se spolno prenosljive bakterije razširijo iz nožnice v maternico in zgornji del spolovil. MVB je lahko rezultat poznejših stadijev klamidije ali gonoreje. Bolezen preide iz nožnice do jajčnikov in do maternice.
Ženske se pred okužbo z MVB lahko zaščitijo s kondomom ali diafragmo. Ženske, ki si redno umivajo nožnico so okužbi bolj izpostavljene, saj tuširanje lahko povzroči, da bakterije pridejo globlje v spolovilo, s tuširanjem se tudi poruši PH nožnice in s tem naravni obrambni sistem sluznice.
MVB se odkrije na podlagi simptomov, ginekoloških pregledov ter preiskavah nožničnega izcedka in z materničnega vratu. Lahko se pokaže tudi na krvni sliki. Te preiskave omogočajo določitev klice, ki je zakrivila okužbo. Zdravilo za MVB so antibiotiki. Za preprečitev ponovnih okužb je treba preiskati in zdraviti tudi spolne partnerje. Dokler ženska ni ozdravljena, ne sme imeti spolnih odnosov.
