Nas z leti spolno prenosljive bolezni res manj ogrožajo?
Porast stopnje okuženosti je bistveno večji med generacijo, ki je stara nad 60 let, kot med generacijo, staro 40 let in manj. Preberite, zakaj.
Z leti nismo nič manj ogroženi za spolno prenosljive bolezni (PhotoXpress)
Če je včasih prevladoval stereotip, da za spolno prenosljivimi boleznimi zbolevajo oziroma se z njimi okužijo mlajši ljudje, ki imajo veliko spolnih partnerjev, so istospolno usmerjeni in živijo potencialno nevarno življenje z veliko razvrata, pa je danes slika precej drugačna. Raziskave so pokazale, da se spolno prenosljive bolezni zelo hitro širijo med ljudmi, starimi 60 let in več. Presenečeni? Razlogi za to so precej logični.
Preredko testiranje
Starejši ljudje se le redko testirajo za spolno prenosljivimi boleznimi, še posebej, če so prenehali biti spolno aktivni. Vendar pa kar 60 % šestdesetletnikov v posteljo skoči vsaj enkrat na mesec, zato je seveda testiranje za spolno prenosljivimi boleznimi povsem na mestu in celo nujno. Testiranje pa je priporočljivo tudi po prenehanju aktivnega spolnega življenja, saj spolno prenosljive bolezni v telesu ostanejo, če jih ustrezno ne zdravite.
Telo postane bolj dovzetno za okužbe
Po menopavzi se pri mnogih ženskah pojavijo težave s pomanjkanjem vlaženja nožnice med penetracijo. To vodi do tega, da se med penetracijo poveča trenje, zaradi česar hitreje pride do raztrganin sluznice v nožnici. Vsakršen stik sluznice s krvjo oziroma telesnih izločkov z odprto ranico pa je izjemno veliko tveganje za prenos spolno prenosljivih bolezni. Z leti pa nekoliko oslabi tudi imunski sistem in telo se lahko manj učinkovito bori proti okužbam.
Tudi v zrelih letih je potrebno pri skoku v posteljo z neznancem uporabiti zaščito! (photoXpress)
Sodobna medicina poleg čudežev dela tudi preglavice
Če so v preteklosti moški s svojimi spolnimi aktivnostmi zaključili, ko so prišli do nepremostljivih težav z erekcijo, pa se danes aktivno spolno življenje s pomočjo modre tabletke lahko podaljša v neskončnost. In z visoko stopnjo ločitev v sodobnem svetu zato ni presenetljivo, da veliko moških na stara leta konča v objemu mladenke, pri tem pa običajno pozabijo na zaščito.
Kondom – kaj je to?
Starejši ljudje pri svojih spolnih aktivnostih namreč precej pogosto popolnoma pozabijo na kondom. Eden od razlogov se skriva v tem, da niso odraščali v času, ko bi jim na vsakem koraku trobili, kako pomembna je uporaba kondomov. Drugi razlog pa je, da ni več bojazni, da bi se zgodila kakšna nezaželena nosečnost, saj zanositev po menopavzi seveda ni mogoča.
Ženske prenehajo obiskovati ginekologa
Po končanem obdobju rodnosti, ko pridejo v menopavzo, veliko žensk enostavno ne vidi več potrebe po obiskovanju preventivnih pregledov pri ginekologu. Sploh, če njihovo spolno življenje postane popolnoma dolgočasno ali celo ne obstaja več. Raziskave pa kažejo, da je ravno to eden od razlogov, zakaj vedno več starejših žensk zboleva in umira za rakom materničnega vratu. Tega namreč povzroča spolno prenosljiva okužba z visokorizičnimi genotipi virusa HPV, vendar pa očitnih znakov ni, zato so ključni presejalni testi, ki vam jih opravi ginekolog. Zato tudi v zrelejših letih nikakor ni priporočljivo, da ženske prenehajo obiskovati ginekologa.
Spolnost in spolno prenosljive bolezni v nasprotju s stereotipnimi predstavami niso le stvar mladosti, temveč praktično celega življenja. Zato je nujno zavedanje, da so okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi možne tudi v zrelih letih, zato ne pozabite na kondome in redno testiranje!
Izredno pomembno je tudi, da ženske redno izvajajo samopregled dojk.
