NOSEČNIŠKI DIABETES: Kako ga preprečite?

19.01.2011 | PeterD

Preverite, kaj je ta vrsta diabetesa in kako naj se nosečnice spopadajo s to izjemno pogosto komplikacijo med nosečnostjo!

 


nosečniški diabetes

Kako preprečite nosečniški diabetes? (Photoxpress)

 

Zakaj pride do diabetesa v nosečnosti?

Ob zanositvi ženske se njen organizem začne prilagajati na hitro razvijajoči se zarodek na tak način, da mu dostavlja zahtevano dodatno energijo. Spreminjajoča se maternica izloča hormone, ki skrbijo za to, da se telo začne vse bolj odzivati na inzulin. Med nosečnostjo se zato zvišuje raven krvnega sladkorja, saj zarodek potrebuje še več energije za svojo rast.

Včasih se ta sistem organizma malce poruši in se raven krvnega sladkorja preveč poviša, kar pripelje do nosečniškega diabetesa, oziroma gestacijskega diabetesa, kar sta sinonima za nosečniško sladkorno bolezen. Ta (na srečo večinoma začasna) vrsta sladkorne bolezni se pojavi, ko telo ne more proizvesti ali razgraditi inzulin, hormon v trebušni slinavki, s katerim celice glukozo pretvarajo v sladkor, oziroma v uporabno energijo. Inzulin je ključ, ki odpira vrata hrani (ogljikovim hidratom), da ta pride do celic. Preveč inzulina v telesu pomeni padec (hipoglikemija) krvnega sladkorja, premalo pa porast (hiperglikemija). Obe skrajnosti sta lahko zelo nevarni.


Vpliv na mati in zarodek

Nosečniški diabetes lahko ogrozi tako mati kot otroka, kajti zvišuje tveganje za prezgodnji porod, večja je možnost težavnega poroda, carskega reza, vnetja sečnice, nosečniške preeklampsije in celo diabetesa tipa 2, ki se lahko razvije po nosečnosti. Za nerojene otroke pa je materin diabetes nevaren zato, ker obstajajo večje možnosti za višjo telesno težo pri rojstvu, poškodbe med porodom, nevarno nizko ali visoko stopnjo krvnega sladkorja, dihalne težave ter zlatenico.

Nosečniški diabetes je najpogostejša zdravstvena komplikacija v času nosečnosti in prizadene približno 4 odstotke bodočih mamic. Preiskave se lahko izvajajo v času celotne nosečnosti, vendar so najpogostejše med 26 in 28. tednom, ker se ta vrsta sladkorne bolezni večinoma pojavlja v sredi nosečnosti in postaja bolj izražena, kakor nosečnost napreduje.

Tipičnih simptomov nosečniškega diabetesa sicer ni, čeprav nosečnice lahko poročajo o povišeni žeji, utrujenosti, manjših vrtoglavicah ali slabostih.


Rizične skupine

Nosečnica mora diabetes držati pod lastnim in zdravnikovim nadzorom, zato bo do konca nosečnosti imela manj razlogov za skrb. Največjo nevarnost, da bodo razvile nosečniški diabetes, imajo nosečnice, ki so ga že imele v prejšnjih nosečnostih. Ženske s prekomerno težo so prav tako rizična skupina, kot tudi tiste, ki so imele spontani splav ali ženske po 35. letu starosti, ki imajo visok krvni pritisk.


S primerno prehrano proti nosečniškem diabetesu!

S spremembo načina življenja in prehranjevanja lahko nosečnica z diabetesom pomaga sebi in otroku. Zdravnik vam bo svetoval, katere prehrambene izdelke naj spremenite, mogoče pa boste morale poiskati nasvet nutricionista. Vsekakor se boste morale izogibati hrani, ki vsebuje enostavne sladkorje, kot so peciva, keksi, sladkarije ali sladoled. Namesto tega lahko jeste hrano, ki vsebuje naravni sladkor, kot je različno sadje. Čeprav prav tako ne gre pretiravati s sadeži, ki vsebujejo veliko sladkorja, na primer banane. Pomembno je uživati uravnotežene obroke s kompleksnimi sladkorji, na primer polnozrnate testenine, riž, kuhan krompir. Izogibati se je potrebno tudi mastni in ocvrti hrani, pozabite na hamburger, pomfrit, pizzo in izdelke iz listnatega testa! Pri eni izmed desetih žensk se bo zgodilo, da bolezen ne bodo uspele kontrolirati s prehrano, zato jim bo zdravnik predpisal injekcije inzulina.


Telovadba je ključnega pomena

Pomemben dejavnik pri nosečniškem diabetesu je tudi redna telovadba, oziroma razgibavanje, kolikor vam to dopušča počutje in telesno stanje. Lahkotne vaje vam bodo pomagale obdržati običajno raven sladkorja v krvi. Sprehodi na svežem zraku so najbolj preprosta in najlažja oblika nosečniške telovadbe.

Tudi če nosečniški diabetes izgine po otrokovem rojstvu, boste izpostavljene večji nevarnosti za ponovni pojav v naslednji(h) nosečnosti(h), kot tudi pozneje v življenju. Zato je bistvenega pomena nadaljevati s telovadbo, kontrolirati težo in se zdravo prehranjevati.

 

Ne glede na to, ali je nosečnost dobra ali slaba novica, bi jo gotovo rade ugotovile čimprej. Preverite, kateri so zgodnji znaki nosečnosti!

 



Ocena 5.00 (4 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA