Odkrijte pravi razlog za nespečnost!

15.10.2011 | A. P.

V različnih obdobjih našega življenja nas lahko pestijo različni razlogi za nespečnost - prepoznajmo jih!

 

Veliko zdravstvenih dejavnikov, ki morda niso tako očitni, lahko vpliva na vaš spanec. Oglejmo si, kateri razlogi za nespečnost vas lahko pestijo v različnih obdobjih vašega življenja.


razlog za nespečnost

Ženske pogosto ne zaznajo pravega razloga za njihovo nespečnost (Photoxpress)

Razlogi za nespečnost v vaših dvajsetih in tridesetih: Preverite ščitnico!

Sveže pečene mamice za utrujenost in nespečnost pogosto krivijo naporno obdobje po porodu, 5-10% žensk pa v prvem letu po porodu razvije poporodni tiroiditis, kar je v njihovem primeru pravi razlog za nespečnost.

Pogosto se začne z blago hipertirozo (povečano aktivnostjo ščitnice), kar se kaže v neke vrste hiperaktivnosti, ki jo spremlja nespečnost. Čez nekaj mesecev se lahko stanje prevesi v hipotirozo, pri kateri zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v telesu občutite nenehno utrujenost. Če ste torej po porodu preveč poskočne ali pa občutite nenadno utrujenost, se posvetujte z zdravnikom.

Žalost in depresija sta lahko razlog za nespečnost

Žalost in potrtost sta, ko gre za nespečnost, dvorezen meč: po eni strani lahko depresivnost sama vodi v nespečnost, po drugi strani pa vam spanec lahko kratijo stranski učinki antidepresivov.

Razlogi za nespečnost po 40-emu letu: Bodite pozorne na malo potrebo!

Če se ponoči zaradi male potrebe zbujate pogosteje, kot sicer, tega nikar ne pripisujte staranju, saj gre morda za vnetje sečnega trakta. Zniževanje ravni estrogena pri ženskah sredi štiridesetih povzroča tanjšanje sluznice vagine in mehurja, zaradi česar so ženske pred menopavzo veliko bolj dovzetne za razne infekcije. Pogosto so ženske na začetku štiridesetih tudi zelo spolno aktivne, kar lahko prav tako poveča tveganje za infekcije sečil. Pogovorite se z zdravnikom, če opazite spremembo v pogostosti male potrebe.

Premagajte nespečnost pri štiridesetih s telesno vadbo!

Količina globokega, kakovostnega spanca se v štiridesetih letih nekoliko poslabša in pogosteje se zbujamo sredi noči. Pomaga nam lahko več telesne vadbe, saj bo telo tako začutilo večjo potrebo po globokem, regenerativnem spancu. Poskusite z vsaj 30 minutami aerobne vadbe dnevno!

Razlogi za nespečnost po 50-emu letu: Bodite pozorni na zdravila!

Zdravila na recept, ki jih morda jemljete za povišan krvni tlak in holesterol, lahko vplivajo na vaš spanec. Diuretiki (odvajala, za zdravljenje hipertenzije) vas lahko ponoči, iz trdnega spanca, pošiljajo na WC.
Posvetujte se z zdravnikom, ali lahko zdravila namesto zvečer morda jemljete zjutraj?

Razlogi za nespečnost: Manj 'žagajte'!

Kronično smrčanje je eden glavnih znakov obstruktivne apneje med spanjem (OSA), motnje, pri kateri se dihanje med spanjem večkrat za kratek čas ustavi.

Ta motnja lahko ima hude posledice, kot je povečano tveganje za razvoj diabetesa, povišanega krvnega tlaka in srčnega infarkta. Znižana raven progesterona po petdesetem letu poveča tveganje za nastanek te motnje, prav tako debelost. No, v zadnjem primeru pomaga hujšanje.

 



Ocena 5.00 (2 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA