Otroci debelih mater so bolj nagnjeni k astmi
Obsežna študija na Švedskem se je dokopala do odkritja, da se astma pogosteje pojavi pri otrocih tistih žensk, ki so bile debele v času zgodnje nosečnosti.
Otroci mater, ki so imele v zgodnji nosečnosti prekomerno telesno težo, so bolj nagnjeni k astmi (Photoxpress)
Huda debelost poviša tveganje
V Stockholmu so preučevali 129 tisoč mater in 189 tisoč otrok, ter odkrili, da so otroci tistih mater, ki so v zgodnji nosečnosti imele indeks telesne mase nad 35, pogosteje zbolevali za astmo. Pri tem je obstajala kar 61 odstotna verjetnost, da se bo otrok med 8. in 10. letom starosti soočil z astmo.
Pri nekoliko manj debelih, a še vedno prekomerno težkih ženskah, z indeksom mase od 25 do 29, je bilo tveganje 41 odstotno, pri normalno težkih materah, z indeksom mase od 18.5 do 24.9, pa je obstajala le še 18-odstotna možnost, da bodo otroci kasneje postali astmatiki.
Debelost škoduje imunskemu sistemu
Astmatično obolenje je pravzaprav kronično vnetje dihal, avtor študije Andrew Lowe iz Raziskovalnega inštituta Murdoch in Univerze v Melbournu pa pojasnjuje, kako je debelost matere sploh lahko povezana s povečanjem možnosti za otrokovo astmo.
Debelost matere namreč poveča otrokovo nagnjenost k debelosti, to pa oslabi njegov imunski sistem, kar se lahko pokaže v obliki astme in različnih alergij. Med debelostjo, ki je pravzaprav pred-vnetno stanje, se v telesu namreč poveča število vnetnih citoksinov, ki se kopičijo v imunskem sistemu in vodijo do alergij.
Še eden izmed razlogov, zakaj materinska debelost lahko povzroči potomčevo astmo, pa je ta, da debelost med nosečnostjo škodi otrokovemu metabolizmu. Študija je bila objavljena v zdravstvenem zborniku Journal of Allergy and Clinical Immunology, njeni izsledki pa so spodbuda za še bolj previdno načrtovanje naraščaja.
Nadaljevanje raziskave
V nadaljnjih letih naj bi znanstveniki odkrivali, ali je res debelost nosečnic glavni vzrok za astmo pri njihovih otrocih, ter kakšno vlogo igrajo geni in vpliv okolja.
