Spolnost ne sproži prezgodnjega poroda

3.06.2009 | JP

Strokovnjaki so dokazali, da seks v visoki nosečnosti ne vpliva na čas rojstva ali zdravje novorojenčka.

 

Skrbi, da bi s spolnimi odnosi v visoki nosečnosti pospešile rojstvo svojega nedonošenčka, so povsem odveč. (jlp)

Skrbi, da bi s spolnimi odnosi v visoki nosečnosti pospešile rojstvo svojega nedonošenčka, so povsem odveč. (jlp)

 

Dejstvo ali le urbani mit?

Med ljudmi je že dolgo uveljavljeno prepričanje, da spolni odnosi v zadnjih mesecih nosečnosti povzročijo prezgodnje rojstvo in škodujejo otrokovemu razvoju. To je potrdila tudi neka anketa, ki je pokazala, da naj bi kar 73 odstotkov nosečih žensk že slišalo za to, da spolni odnosi pospešijo začetek poroda, skoraj polovica oziroma 46,1 odstotka pa jih je to tudi verjela. Izsledki raziskave, objavljeni v ameriški znanstveni reviji Obstetrics and Gynecology (Porodništvo in ginekologija), pa ponujajo nove dokaze, da spolni odnosi v pozni nosečnosti ne spodbudijo začetka poroda.

 

Spolno aktivne nosečnice rodile kasneje

V raziskavi, ki jo je vodil profesor dr. Jonathan Schaffir z Univerze v Ohiou, je sodelovalo 93 žensk, ki so bile že vsaj v 37. tednu nosečnosti, njihovi ginekologi pa so ocenili, da ne obstaja možnost prezgodnega poroda. Tiste ženske, ki so imele spolne odnose v zadnjih treh tednih nosečnosti, so rodile v povprečju celo štiri dni kasneje kot tiste, ki so se spolnih odnosov v enakem obdobju vzdržale. Pokazalo se je tudi, da spolni odnosi v pozni nosečnosti ne vplivajo na zdravje novorojenčka. Z raziskavo je dr. Schaffir ugotovil, da se število žensk, ki imajo spolne odnose še v visoki nosečnosti, zvišuje. Med njegovimi pacientkami je bilo takšnih malce več kot polovica.


Seks med nosečnostjo prav tako ne vpliva na zdravje novorojenčka. (jlp)

Seks med nosečnostjo prav tako ne vpliva na zdravje novorojenčka. (jlp)

V mitu vendarle tudi zrno resnice

Po besedah dr. Schaffirja ima razmišljanje, da spolni odnosi pospešijo porod, tudi nekaj znanstvene osnove. Semenčeca namreč vsebujejo hormon prostaglandin, ki se uporablja tudi pri zdravilih za spodbujevanje poroda, zato je teoretično možno, da bi moška sperma učinkovala na enak način kot takšna zdravila. Čeprav je to malo verjetno in znanstveno nedokazano, pa posvet z vašim ginekologom, kakor pri vseh vprašanjih o nosečnosti in seksu, ne bo odveč.




Brez ocene
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA