Ste vedeli, da nas pomanjkanje prijateljev ubija?

28.01.2012 | Uredništvo

Znanstveniki so odkrili smrtonosne posledice osamljenosti, zato čimprej pokličite prijatelja in se družite!

 

 


osamljenost

Pri odraslih osamljenost pogosto vodi v depresijo in alkoholizem (Photoxpress)
 

Prijateljstvo je v marsičem podobno hrani, ko govorimo o človekovih potrebah. Potrebujemo ga za preživetje in psihologi so odkrili temeljno človeško potrebo po vključenosti v skupino in tesnim odnosom.

 

Družimo se, za naše zdravje gre!

Znanstveniki so dokazali, da če ta potreba po socialnih stikih ni zadovoljena, začnemo duševno in telesno propadati, saj osamljenost deluje uničevalno na možgane in telo. Nekatere posledice osamljenosti so prikrite in nastopajo zaradi dlje časa trajajoče povišane ravni stresnih hormonov v telesu. Vseeno pa so ti učinki dovolj opazni, da jih lahko merimo. Pomanjkanje socialnih odnosov tako sčasoma dokazano pripelje do poslabšanja splošnega zdravja: osamljenost načenja arterije, posledično zvišuje krvni tlak, otežuje učenje in oslabi spomin. Posebej ogroženi so starejši občani, ki na jesen svojega življenja ostanejo sami.


osamljen

Mladi, ki se počutijo osamljene, imajo veliko težav (Photoxpress)

Pomanjkanje tesnih prijateljev in socialnih odnosov na splošno ponavadi vodi v čustveno nelagodje oziroma stres, ki mu rečemo osamljenost.  Začne se z zavedanjem o pomanjkanju odnosov. To kognitivno zavedanje nas žalosti in nam daje občutek praznine, počutimo se izolirane, oddaljene od drugih, prikrajšane. Ta občutja razdirajo naše čustveno ravnovesje.

Osamljenost je povsem normalen pojav

Kljub mnogim negativnim učinkom osamljenosti, je nemogoče trditi, da gre za abnormalen pojav. Ravno nasprotno: gre za najbolj normalno čustvo nasploh, saj je vsakdo kdaj osamljen, ko se spre s prijateljem ali partnerjem, ko zamenja okolje itd. Ko pa osamljenost postane kronična, govorimo o povsem drugem pojavu.

Pri otrocih je nezmožnost povezovanja z vrstniki glavni razlog za postopen razvoj antisocialnega vedenja. Pri odraslih je osamljenost glavni razlog za depresijo in alkoholizem. Novost na tem področju pa je, da so znanstveniki končno dokazali tudi mnoge negativne učinke osamljenosti na naše telesno zdravje.

Osamljenost - tihi ubijalec


Ameriški psiholog John Cacioppo s čikaške univerze je v vrsti študij tako dokazal mnoge presenetljive načine, kako osamljenost škoduje našemu zdravju. Ena najbolj zanimivih ugotovitev je npr. ta, da so pacienti, ki imajo ljubečo družino, v bolnišnicah bolje oskrbovani, kot tisti, ki so sami in zapuščeni. Osamljeni posamezniki doživljajo večjo raven stresa, tudi ko so izpostavljeni istim okoliščinam kot posamezniki, ki živijo v tesnih odnosih z drugimi. Osamljeni ljudje manj spijo, njihov spanec pa je manj učinkovit.

Osamljenost je tako tihi morilec, ki nas ogroža v isti meri kot druge t.i. civilizacijske bolezni, kot so diabetes in debelost in zasluži isto mero pozornosti. 

Socialne kompetence so tako bistvene za naše preživetje.

 



Ocena 5.00 (1 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA