Za debelost je morda kriva sperma vašega očeta!
Avstralski znanstveniki so odkrili, da na to, ali bo otrok debel, lahko vplivajo molekule v spermi njegovega prekomerno težkega očeta.
Nagnjenost k debelosti naj bi se prenašala preko očetove RNK
Eksperimenti na mišji spermi
Na avstralski Univerzi Adelaide, natančneje na njihovem inštitutu Robinson, raziskovalnem centru za reproduktivno zdravje, trenutno preučujejo ribonukleinsko kislino RNA v mišji spermi. RNA je namreč, poleg DNK in proteinov, ena izmed molekulskih verig, ki so skupne vsem živim bitjem.
Trenutno analizirajo le miši, že naslednji korak raziskave pa naj bi vključeval preučevanje sperme človeških prostovoljcev in raziskovanje vpliva te sperme na njihove potomce.
Nezdrava prehrana vpliva na spermo
Na letošnjem Svetovnem kongresu človeške reprodukcije v Melbournu, ki je potekal med 30. novembrom in 3. decembrom, so znanstveniki predstavili svoja osupljiva spoznanja, do katerih so prišli s pomočjo omenjene analize mišje sperme.
Raziskovalka Maria Ohlsson Teague je predstavila izsledke raziskave, kjer so spoznali, da ima mišja RNA molekula vlogo regulatorja obnašanja genov v številnih procesih, med drugim tudi pri razvoju zarodka. Pri projektu so analizirali dve skupini miši, pri čemer so prvo skupino hranili z visoko kaloričnimi živili, drugo pa z uravnovešenimi, zdravimi obroki, nato pa so analizirali vzorec sperme miši iz obeh skupin.
Prišli so do ugotovitve, da je RNA molekula v spermi miši iz prve skupine, tistih, ki so jih hranili z redilno hrano, spočela zarodke slabše kakovosti in bolj debele zarodke. To je po mnenju strokovnjakov prvi dokaz, da prekomerno hranjenje očeta lahko vpliva na epigenome njegove sperme, negenetsko informacijo, ki spočne prekomerno težke zarodke.
Debeli očetje spočnejo debele deklice?
Čeprav testov na ljudeh še niso izvedli, pa znanstveniki, ki ugotavljajo, da ima sperma prekomerno hranjenih miši vpliv predvsem na razvoj prekomerno težkih ženskih zarodkov, predvidevajo, da bodo testi pokazali, da ta povezava velja tudi za ljudi.
Kot kaže, pa debelost vendarle ni toliko povezana z genetiko, kot so sprva domnevali, temveč jo določajo predvsem biološki procesi. Nove raziskave so namreč pokazale, da imajo debeli očetje, ki pa nato shujšajo, manjšo možnost, da bodo spočeli predebele otroke.
