3 navade, ki bodo uničile vajino srečo!
Vas zanima, kako se ne smete obnašati, če želite obdržati in ohranjati srečno partnersko zvezo?
Se kar naprej prepirata zaradi malenkosti?(jlp)
1. Želja po nenehnem spreminjanju partnerja
Ste tudi vi ena izmed tistih oseb, ki jo pri partnerju motijo številne stvari in bi ga radi spremenili? Povsem sprejemljivo je, da vas motijo nekatere navade in lastnosti, o katerih se pogovorita, pa še to v primeru, da gre za resno zadevo, ki je sploh vredna diskutiranja. Če vas partner z določenim obnašanjem moti in se počutite užaljene, mu to vsekakor povejte. Ne prenesete njegove nehigiene, nepospravljanja za seboj in puščanja stvari povsod po stanovanju? Zaupajte mu, koliko vam pomenita red in čistoča, ter da bi rade dosegle kompromis glede čiščenja stanovanja in ostalih kuhinjskih opravil. Obratno velja za ženske muhe in navade, ki niso po godu njenemu fantu. Je punca lena, se ves čas pritožuje, je pretirano ljubosumna? Seveda ji morate povedati, da vas to moti in odbija. Partnerjev odnos do vas, njegova pripravljenost na sklepanje kompromisov in njegovo izražanje ljubezni ter spoštovanja, so pomembna področja, s katerimi morate biti zadovoljni, oziroma vsaj poskušati doseči obojestransko zadovoljstvo. Obstajajo pa tudi navade, karakteristike in kaprice vsakega izmed nas, ki jih ne moremo ali ne želimo spremeniti, saj so preprosto del nas. Če se s fantom kar naprej prepirata zaradi njegovih nedeljskih nogometnih treningov ali zaradi dekletovega odpora proti športu, pa pošteno razmislite. Vas v resnici motijo te navade, ali pa si želite prikrojiti partnerjevo osebnost tako, da bo kar najbolj podobna vaši? Nikar ne zamenjujte obnašanj, ki resnično slabo vplivajo na vašo zvezo in zaradi katerih se ne počutite srečni, s karakternimi lastnostmi, ki definirajo vašega partnerja. V tem primeru razmislite, ali ste morda preveč egoistični in želite, da bi bilo vse po vašem okusu in ali ste vi tisti, ki je v resnici nepripravljen na kompromise. Svojega partnerja sprejmite takšnega kot je, z vsemi napakami in posebnostmi, saj tudi vi niste popolni. Če tega ne zmorete, razmislite, ali je oseba prava za vas ali pa morda bolje funkcionirate v samskem stanu. Nenehno opozarjanje na to, kaj nas vse moti, bo partnerja užalilo, uničilo njegovo samozavest in ga morda prisililo v spreminjanje, zaradi česar pa ne bo srečen.
Kričanje in kuhanje mule ne vodita nikamor.(jlp)
2. Pomanjkanje uspešne komunikacije
Prepiri in soočenje različnih mnenj so lahko zelo produktivni in koristni za vajino razmerje. Seveda, le če potekajo ob spoštovanju partnerjevih argumentov, neprekinjanju, kadar govori on in mirnemu reševanju problemov. Prepiri, kjer se partnerja spustita na primitivno obkladanje z žaljivimi vzdevki, kričanje v javnosti (v lokalih, v parku, trgovini ali drugje), pa bodo naredili škodo vajinemu razmerju. S tem, ko boste partnerja napadli z zmerljivkami, boste izpadli agresivno, otročje in nepripravljeni na racionalno iskanje rešitev. Nikar ne pozabite, da se grdih besed in dejanj, ki jih izrečemo in naredimo v navalu jeze, ne da kar tako hitro pozabiti in odpustiti. Zbadljivke se lahko vsidrajo v partnerjevo dušo, tisti bolj zamerljivi pa bodo te besedne napade še dolgo omenjali in vam jih očitali. Konstruktivno prepiranje pomeni, da vsak pove svoje mnenje, ki pa mora biti podprto s konkretnimi primeri. Pri tem eden drugemu ne skačemo v besedo, ne zavijamo z očmi in se ne posmehujemo. Strokovnjaki za partnerske odnose svetujejo tudi, da nikoli ne kritizirajte osebnosti, človeka kot takega, temveč njegova dejanja in besede. Namesto, da bi punco obtožili: Nisi mi všeč ker..., na živce mi greš, ko..., raje recite: Ni mi všeč tvoj izbruh jeze, moti me, ko me žališ... S tem se izognete napadu na posameznikov ego in preusmerite svojo jezo v konkretna dejanja. Prav tako ne uporabljajte obtožb, ki se pričenjajo z: Ti vedno narediš.. ali: Nikoli ne narediš... S tem bi partnerju lahko dali misliti, da vam njegova osebnost in dejanja prav nikoli niso všeč.
Ne pozabite na svoje prijatelje in hobije.(jlp)
3. Ne postanite suženj razmerja
To pomeni, da se ne spreminjajte zaradi partnerja, ohranite svoje bistvo in počnite stvari, ki ste jih radi počenjali pred vajinim razmerjem. Če ste na partnerja preveč navezani in ste srečni zgolj, kadar sta skupaj, se morate vprašati, zakaj ste sploh z njim. Partnerstvo nas ne bi smelo definirati kot osebnosti, temveč zgolj oplemenititi vse tisto, kar je že v nas. Vsak od nas ima lastne hobije, prijatelje in življenje, ki je obstajalo že v preteklosti, še pred obdobjem našega partnerstva. Nikar ne zanemarimo starih poznanstev, ne pozabimo obiskati staršev in nikar ne počnimo vsega skupaj. Nekaj dni ali zgolj uric ločenega udejstvovanja, lahko naredi čudeže in prevetri zvezo. Imate prijetnega in skoraj popolnega partnerja, s katerim vse počneta skupaj, vendar se počutite žalostni in prazni? Ne smete se mu popolnoma prilagoditi in zavreči vaših prejšnjih udejstvovanj in želja, četudi partnerju niso všeč. Zavedajte se, da je na koncu vse, kar nam ostane, zgolj naša lastna osebnost in odgovornost za našo srečo. V primeru, da se bomo s partnerjem razšli, da bomo nekega dne v situaciji, ko ne bomo skupaj daljše časovno obdobje, bomo postavljeni na preizkušnjo. Ali znamo preživeti sami ali pa smo odvisni od partnerjevih predlogov in hobijev? Zveza, v kateri se nekdo pretirano prilagaja drugemu, je v resnici laganje samemu sebi.
