Fibroidni tumor maternice - nadloga četrtine žensk!
O resni ginekološki težavi, ki doleti četrtino žensk med 30. in 40. letom.
Fibroidni tumorji so lahko popolnoma neopazni, lahko pa povzročajo kar nekaj neprijetnosti. (jlp)
O fibroidnih tumorjih maternice
Fibroidni tumorji so najbolj pogosti benigni tumorji na ženski maternici. Lahko se pojavijo znotraj maternice, zunaj maternice ali na maternični steni. Pri fibroidnih tumorjih ne gre za rakavo obolenje, čeprav lahko v nekaterih primerih povzročijo kar nekaj preglavic kot je močnejše mesečno perilo, bolečine v spodnjem delu trebuha in zelo pogosto uriniranje. Rastejo lahko posamično ali v skupkih. Zelo pogosto se pojavijo pri ženskah od 30. do 40. leta starosti, zajamejo pa kar 25 odstotkov žensk. Fibroidni tumorji so v Ameriki glavni vzrok histerektomije (odstranitve maternice). Sestavlja jih mišično tkivo, zato je izraz 'tumor' malce zavajajoč.
Fibroidni tumorji so glavni razlog histerektomije v ZDA. (jlp)
Vzroki za nastanek neznani
Zdravniki niso točno prepričani, kaj je glavni razlog za nastanek fibroidnih tumorjev, a rastejo pod vplivom ženskih hormonov estrogena in progesterona, ki se najbolj intenzivno izločata ob menstruaciji. Zadnji je tudi vzrok za boleče menstrualne krče. Seveda sta ta dva hormona najbolj prisotna v letih, ko ima ženska še menstruacijo, med
menopavzi in po menopavzi pa se proizvajanje teh dveh hormonov malce zaustavi. Skladno s tem se skrčijo tudi fibroidni tumorji na maternici in prenehajo povzročati težave. Tumorji so lahko zelo majhni, lahko pa zrastejo do teže pol kilograma ali več. Rastejo zelo počasi, do neke mere pa so tudi gensko pogojeni. Na njihov nastanek vplivajo faktorji kot so prekomerna telesna teža in pojav prve menstruacije pred 10. letom starosti. Ženske, ki niso imele poroda, so prav tako bolj nagnjene k razvoju fibroidnih tumorjev.
Po menopavzi se po zaslugi zmanjšanega delovanja dveh hormonov simptomi tumorjev umirijo. (jlp)
Kakšni so simptomi fibroidnih tumorjev?
Pogostokrat tumorji niti ne razvijejo simptomov, ali pa so ti v zelo mili obliki, na primer malce močnejša menstruacija. Tumorji so vidni pri ginekološkem pregledu. Včasih pa so lahko njihovi simptomi opaznejši. Pojavijo se lahko v obliki močnejše krvavitve med menstruacijo (menoragijo), katere včasih spremljajo tudi gostejše mase krvi. V nekaterih primerih tumorji povzročijo tudi nepravilnosti uriniranja, najsi gre za pogostejše potrebe ali nezmožnost opravljanja potrebe. Včasih zaradi pritiska na zadnjik lahko pride tudi do zaprtosti, dokaj pogoste pa so tudi bolečine v spodnjem predelu trebuha. Bolečina je lahko prisotna tudi v spodnjem delu hrbta, možen pa je tudi povečan obseg bokov, zaradi česar je potrebno nositi udobna oblačila. Včasih je po zaslugi fibroidnih tumorjev otežena tudi možnost zanositve, ali pa se težave pojavijo v sami nosečnosti (prezgodnji porod, splav).
Tumorji lahko povzročijo bolečine v spodnjem delu trebuha in spodnjem delu hrbta. (jlp)
Zdravljenje fibroidnih tumorjev maternice
Kadar tumorji ne povzročajo nobenih težav, ni potrebno glede njih storiti nič. Ginekolog bo njihovo rast redno spremljal ob rutinskem ginekološkem pregledu. Kadar gre za močno menstruacijo ali za menstrualne krče, si pomagajte s temu priporočenimi metodami, kadar gre za hujše težave, pa je priporočen resnejši pogovor z zdravnikom. Na voljo sta dva glavna operativna posega za fibroide. Eden se imenuje miomektomija, ki ga zdravniki priporočajo, kadar ženska želi še imeti otroke in obdržati maternico, drugi pa je histerektomija, pri kateri se maternica odstrani. Na razpolago je tudi nekaj drugih metod zdravljenja, med nekirurškimi pristopi zdravljenja zdravnik lahko fibroide enostavno zmanjša. Zdravljenje je torej odvisno od simptomov, lokacije in velikosti tumorjev, od želje ženske po otrocih, od genitalnega zdravja in od starosti ženske.
Za odpravo tumorjev obstajata dva kirurška posega. (jlp)
Kako si pomagati doma?
Kadar tumorji povzročajo močno in bolečo menstruacijo, je dobro nanašati tople obkladke na spodnji del trebuha in hrbta ter počivati s skrčenimi nogami. Uporabite higienske vložke namesto tamponov. Za druge simptome fibroidov je priporočen posvet z zdravnikom.
