Kaj pomeni diagnoza policističnih jajčnikov?

23.08.2011 | Sara B.

Policistični jajčniki so pogosta bolezen oz. hormonsko presnovna motnja. Zakaj do nje pride in kako jo zdravimo, v članku.


Policistični jajčniki

Policistični jajčniki so precej pogosta hormonsko-presnovna bolezen. (PhotoXpress)

Kaj so policistični jajčniki?

Policistični jajčniki so precej bolj pogosta bolezen kot mislijo ženske, saj prizadane približno 8-10 % žensk v rodni dobi. Gre za to, da ženske mesečno, tako kot tiste ki nimajo težav z boleznijo, proizvedejo več jajčec, vendar ta ne dozorijo. Vzrok je najpogosteje hormonski, velikokrat povezan z manjšo odzivnostjo na inzulin. V številnih primerih gre torej za hormonsko-presnovno motnjo. Pri ženskah s policističnimi jajčniki nobeno izmed jajčec ne dozori dovolj, zato ne pride do ovulacije. Nekatera jajčeca se lahko razvijejo v ciste, ki so majhne tvorbe, v večini primerov nenavarne.

Ženske se morajo zavedati, da je tudi prisotnost cist na jajčnikih precej pogosta in v večini primerov ne vpliva na kakovost življenja. Bolečine v trebuhu pa lahko pomenijo znak, da je katera izmed cist postala prevelika oziroma moteča, kar včasih zahteva operativni poseg, ne pa nujno. Predvsem se zanj odločijo ženske, ki bi rade zanosile, pri čemer je zadnja leta v uporabi že nova metoda, pri kateri cist ni več potrebno rezati, temveč se jih zgolj prepikne s tanko iglo. Večinoma pa ciste, četudi številčne, ne povzročajo večjih težav in se zdravljenje bolj usmeri na težave, ki jih povzročajo policistični jajčniki.

Simptomi in nevšečnosti policističnih jajčnikov

Zaradi manjše reakcije na inzulin, se ta zadržuje v krvi in ne preide v celice, ženske pa se zato lahko soočajo s simptomi kot so: povečanje telesne teže, povišan apetit, depresivno razpoloženje, lahko tudi povišan krvni tlak, povišan holesterol, nekatere se soočijo tudi z diabetisom tipa 2.  

Zaradi neurejene menstruacije (najpogosteje gre za odsotnost krvavitve, v določenih primerih pa tudi za dolgotrajne krvavitve), telesu primanjkuje ženski hormon, progesteron. Nekatere trpijo tudi za prekomerno poraščenostjo, mastno kožo ter plešo moškega tipa (izpadanje las na predelu čela), za kar je kriva  prekomerna prisostnost moških hormonov, androgenov. Omenjeni simptomi pa se ne pojavijo pri vseh pacientkah, saj imajo nekatere prisotne zgolj nekatere nevščenosti, oziroma v manjši ali večji meri kot druge bolnice.

Ob sumu na policistične jajčnike je nujno, da se ženska najprej oglasi pri svojem ginekologu. Ta bo lahko odkril prisotnost številnih cist, za dokončno potrditev diagnoze pa je potrebno opraviti še endokrinološke preiskave.  V sklopu teh bo ženska prestala nekaj krvnih testov, izvide pa prejela približno v roku 6 tednov.

Ob morebitni potrditvi diagnoze policističnih jajčnikov, pa je potrebno razlikovati med dvema variacijama te bolezni. PCO (policistični jajčniki) pomenijo predvsem ultrazvočno stanje jajčnikov, medtem ko naj bi PCOS (sindrom policističnih jajčnikov) zajemal širši sklop znakov hiperandrogenizma, prekomernega proizvajanja moških hormonov.

Zdravljenje policističnih jajčnikov

Ne gre zgolj za hormonsko zdravljenje jajčnikov, saj je motnja presnovna in zahteva tudi druge ukrepe. Zdravljenje je odvisno od tega, ali želi bolnica v kratkem zanositi ali ne, saj določena zdravila, ki se sicer uporabljajo za policistične jajčnike, lahko poškodujejo plod in se jih zatorej v takem primeru ne predpiše. Zdravljenje lahko poteka s kontracepcijskimi tabletkami, v primeru zvišanega krvnega sladkorja pa se predpiše zdravilo aglurab, ki uspešno pomaga tudi pri borbi s prekomerno telesno težo. Včasi se predpiše zdravilo klomifen, ki spodbujajo naravno ovulacijo.

V primeru prekomerne telesne teže je nujno hujšanje in sicer z zdravo dieto ter rednim gibanjem, saj v kombinaciji uspešno pripomoreta k nižanju krvnega tlaka, holesterola ter znižujeta možnost za nastanek srčno-žilnih bolezni ter sladkorne bolezni. Poleg tega, se za policistične jajčnike priporoča tudi nekatere naravne pripomočke, kot je slezova korenina, ki jo lahko kupimo na tržnici ter se jo uporablja kot poparek. Spletna stran Mitax.si pa nam v pomoč ponuja tudi preizkušnjo probiotičnih napitkov ter hrane bogate z vitaminom B (lahko tudi v obliki dodatkov), ki prispeva k zmanjšanju apetita.

Če želite shujšati, bodite pozorne na teh 5 zdravih jedi, ki pa v resnici redijo!



Ocena 5.00 (2 gl.)
Vaša ocena: 

Zadnja sporočila v forumu

poznavalec  8. dec 2021 Povej mi, če še rabiš, ti dam kontakt bivše, ki res rada fuka...
IŠČEM SEX.........AMPAK KJE
poznavalec  8. dec 2021 Meni noro paše, ni pa vsaka za to. Sem imel eno, ki ga je raje v rit fasala kot kruha jedla, še danes me kdaj pokliče...
Analni seks
kmgslo 20. jul 2020 Nič takega v današnjem času. Je vse bolj odprto, nimamo več toliko, da bi ga zapravljali. Vsi hitimo in posledice se...
odprta zveza

Anketa

ANKETA