Najpogostejše zmote o menstrualnem ciklusu
Čeprav je menstrualni ciklus vsakodnevni spremljevalec vseh žensk, zanj velja več mitov kot za katero koli drugo področje človeške fiziologije.
Ženske, ki se trudijo, da bi zanosile, ali pa tega ne želijo, bi morale do potankosti poznati svoj menstrualni ciklus. (Photoxpress)
1. Ovulacija se običajno pojavi štirinajsti dan v ciklusu.
To mnenje je verjetno najbolj razširjen mit o plodnosti. Če bi bilo to res, kontracepcija skoraj ne bi bila potrebna, saj bi se pari, ki ne želijo imeti otrok, temu dnevu enostavno izognili. Tako pa do veliko nenačrtovanih nosečnosti pride ravno zato, ker pari menijo, da so nezaščiteni spolni odnosi varni na kateri koli drug dan v menstrualnem ciklu. Veliko parov, ki želi zanositi, dejansko ovira zanositev z načrtovanjem spolnega odnosa na štirinajsti dan, saj ima ženska lahko ovulacijo že veliko prej ali kasneje od tega dne.
2. Normalen menstrualni cikel traja 28 dni.
Za normalen menstrualen ciklus se smatra cikel dolg od 24 do 36 dni. Cikli se močno razlikujejo ne le med ženskami, ampak pogosto tudi pri posamezni ženski. Eden najbolj žalostnih rezultatov tega mita je nepotreben strah, ki ga doživljajo ženske, ki ne želijo zanositi, ker menstruacija ''zamuja''. K tej zmoti pripomore tudi prepričanje, da kontracepcijske tabletke uredijo cikel na ''normalnih'' 28 dni.
3. Menstrualni cikel je tako skrivnosten, da ga ni mogoče razumeti.
Veliko žensk je bilo zavedenih v prepričanje, da je menstrualni ciklus tako zapleten, da je bolje, če njegovo obravnavo prepustijo strokovnjakom. V resnici pa ženska z razumevanjem lastnega ciklusa na vsakodnevni osnovi lahko brez težav prevzame nadzor nad svojo plodnostjo.
4. Ženska ima lahko ovulacijo kateri koli dan v ciklu.
Čeprav se lahko čas, ko nastopi ovulacija, razlikujejo od cikla do cikla, pa je nemogoče, da bi ženska imela več ovulacij v enem menstrualnem ciklu. Ko enkrat nastopi ovulacija, hormon progesteron prepreči sproščanje vseh drugih jajčec do naslednjega ciklusa. Celo v primeru večkratne ovulacije se vsa jajčeca sprostijo v roku dveh dneh, nato pa do naslednjega cikla nobeno več.
V neki ameriški raziskavi o menstrualnem ciklu in plodnosti je le ena oseba od 12.000 vprašanih pravilno odgovorila na vsa vprašanja. (Photoxpress)
5. Ženska je plodna ves čas menstrualnega ciklusa.
Pravzaprav so moški tisti, ki so vedno plodni, ženska pa je plodna le nekaj dni okoli ovulacije. Dejstvo je, da žensko jajčece lahko preživi samo 12 do 24 ur po tem, ko se sprosti iz jajčnika. Edini razlog, da so ženske plodne več kot 24 ur ali 48 ur v primeru večkratne ovulacije, so semenčice, ki lahko preživijo tudi do pet dni, če je prisotna kakovostna maternična sluz.
6. Orgazem pri ženski povzroči, da se sprosti jajčece.
Mit, da orgazem lahko povzroči spontano ovulacijo, je še posebno zanimiv. Razumeti moramo, da je proces, ki pripelje do ovulacije, odvisen od postopnega povečanje nivoja estrogena v obdobju nekaj dni, in ni nenaden val, ki bi se sprožil z orgazmom. Spolna aktivnost na ženski menstrualni cikel nima v bistvu nima nikakršnega vpliva.
7. Ženska med menstruacijo ne more zanositi.
Res je, da ženska med samo menstrualno krvavitvijo ni plodna, saj je raven hormonov, ki sprožijo ovulacijo, med menstruacijo popolnoma drugačna kot v času ovulacije. Vseeno pa ženska lahko zanosi zaradi spolnega odnosa na peti ali kasnejši dan menstruacije, če ima zgodnjo ovulacijo, spermiji v nožnici in materničnem vratu pa preživijo do njenega začetka.
Pridružite se IntimateMedicine na Facebooku in ne spreglejte ničesar!
