RAK PENISA: Kakšni so simptomi in kako ga zdravimo?
Katera so tveganja za nastanek raka na penisu in kakšni so opozorilni simptomi?
Rak penisa je redka, vendar nevarna bolezen. (PhotoXpress)
Rak penisa je redka bolezen
Gre za precej redko obolenje, saj v Evropi in ZDA rak penisa prizadane zgolj enega na 100.000 moških, medtem ko je nekoliko bolj pogost v nekaterih državah Afrike ter Južne Amerike. Vzrok za nastanek raka penisa je še vedno neznan, vendar pa zdravniki odkrivajo, da se bolezen pogosto razvije kot posledica pomanjkljive oziroma neustrezne intimne higiene.
To potrjuje tudi zanimivo dejstvo, da je rak penisa manj pogost pri obrezanih moških, katerim odstranjena kožica omogoča bolj temeljito nego penisa. Pri tem je pomembno vedeti, da so to moški, ki so bili obrezani že ob rojstvu, saj nakdano obrezovanje (v puberteti ali odrasli dobi), nima več vpliva na zmanjševanje tveganja. K razvoju raka penisa lahko prispeva neodstranjena bela snov pod kožico glavice, prepoznana kot 'beli sirček'. Bolj dovzetni za to bolezen so starejši moški ter tisti, ki so se v preteklosti večkrat soočili z genitalnimi bradavicami ter virusom HPV.
Kateri so simptomi raka penisa?
Simptomi te nevarne bolezni so raznovrstni, saj zajemajo tako rdečico, srbenje, kot tudi bolj vidne znake, denimo nekakšno bulico, ki se lahko pojavi na konici penisa. Ta lahko spominja na bradavico ali ranico, ki običajno ni boleča. Problem je v tem, da številni moški ob prepoznavi teh simptomov ne odidejo k zdravniku, v tem času pa se rak lahko že bistveno razvije. Boleče in celo krvaveče bradavice pa že pomenijo alarm, saj se največkrat pojavijo v napredujoči fazi raka penisa.
Rak penisa je težka preizkušnja za moške. (PhotoXpress)
V primeru opažanja tovrstnih znakov nujno obiščite specialista urologa, saj zgodnje odkrivanje predstavlja približno 65% možnost ozdravitve in s tem preživetja, medtem ko nezdravljen rak penisa lahko vodi v številne komplikacije, saj se lahko razširi v dimlje ter bezgavke. Tako kot pri številnih drugih oblikah raka, tudi rak penisa napreduje po fazah in sicer naslednjih:
1. faza: Rakotvorne oz. maligne bunkice se pojavljajo na površini penisa (največkrat na glavici), niso pa prisotne v drugih delih telesa.
2. faza: Maligne tvorbe lahko zasledimo že v globjem tkivu glavice penisa.
3. faza in 4. faza: Najprej tvorbe napredujejo v dimlje, kasneje jih lahko najdemo tudi drugje po telesu.
Dokončno diagnozo raka penisa potrdi biopsija, zdravljenje pa zahteva podobne ukrepe kot druge vrste raka: kemoterapijo te radiacijsko terapijo, ki ji pogosto sledi tudi kirurški poseg.
Kako se soočiti z rakom penisa?
Čeprav redka, pa je ta bolezen zelo nevarna in poleg tega tudi težka čustvena preizkušnja za vse moške, ki se z njo soočajo. Zaradi narave moškega karakterja, ki si pogosto ne upa priznati neuspeha in bolezni, številni moški prepozno pridejo na pregled. Odvisno od države, kar 15-50% moških zavlačuje svoj obisk zdravnika za eno leto ali celo več. V tem času bolezen lahko napreduje, vendar pa je moške sram, počutijo se premagani in nebogljeni, takšnih občutkov pa si nočejo priznati in jih kazati.
Ključna je ljubeča podpora partneric in predvsem moških kolegov, morda očeta ali prijatelja, ki se v to, specifično moško, bolezen lahko še lažje vživijo in stojijo ob strani. Bolnika je potrebno prepričati, da bo svojo borbenost dokazal prav s tem, da ne bo obupal. Pri obisku zdravnika pa naj moški povpraša vse tisto, kar ga o raku penisa zanima, denimo: Ali zdravnik bolnikovi partnerici priporoča testiranje za virus HPV? Kakšna so tveganja in pozitivne strani morebitne predlagane operacije? Kako daleč je rak že napredoval? Čeprav gre za težka vprašanja, pa tako kot pri drugih oblikah raka velja, da je zgodnje odkrivanje več kot nujno.
Izredno pomembno je tudi, da si vsak moški redno pregleduje moda. Ne spreglejte, kako si pravilno pregledovati moda.
